Ceny tuczników rosną nieśmiało
Drgnęły ceny skupu świń. Co prawda większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych nie obniżyła cenników, ale lokalnie kilka podniosło stawki. O 10 groszy więcej płacą Kwiecińscy ze Żnina i Jóźwiakowski z Wielkopolski. Choć nie jest to szerszy trend, daje hodowcom nadzieję na kolejne podwyżki.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,30 zł/kg do 7,00 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,70 zł/kg.
Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym na przełomie października i listopada br. zatrzymana została spadkowa tendencja cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 31.10 – 6.11.2022 r. w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, podobnie jak tydzień wcześniej, świnie rzeźne skupowano przeciętnie po 7,00 zł/kg. Cena tego żywca była o 5 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 69 proc. wyższa niż przed rokiem.
- Na rynku krajowym pojawiły się pierwsze od wielu tygodni wzrosty cen skupu. Choć liczba ubojów nie jest wysoka, to niewielka podaż żywca nie jest w stanie zaspokoić krajowe ubojnie. Pokrycie surowcowe musi być uzupełniane przez import żywca z Niemiec. Krajowa cena skupu w rzeźniach w ubiegłym tygodniu wzrosła o 10 groszy i wyniosła średnio ok. 8,90 zł za kilogram klasy E - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Z kolei bank ING wylicza, że tempo ubojów trzody spowalnia. Na krajowym rynku w pierwszym półroczu 2022 r. wolumen zbliżył się do 9,8 mln szt. W stosunku do poprzedniego roku mamy do czynienia ze spadkiem o ponad 8 proc.
W Niemczech ceny tuczników znów bez zmian
W Niemczech w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG po raz kolejny nie zmieniono ceny. Nadal wynosi ona 1,90 euro/kg. Będzie obowiązywała do 23 listopada.
Według niemieckich analityków cytowanych przez topagrar.com, podaż wieprzowiny w Niemczech wkrótce gwałtownie spadnie, ponieważ coraz więcej rolników rezygnuje z hodowli. Dlatego branża ubojowa przewiduje, że ceny żywca znacznie wzrosną.
- W najbliższych miesiącach i na wiosnę trafi do nas mniej mięsa, bo podaż świń jest mniejsza. Pojawią się „luki podażowe” i mięso nie będzie już tak dostępne, jak kiedyś, za to będzie dużo droższe – ocenia niemiecki Związek Przemysłu Mięsnego.
W Polsce tuczniki tańsze niż w UE
W Unii Europejskiej utrzymuje się spadek cen skupu żywca wieprzowego.
Z kolei Polpig wylicza, że poza Francją i Hiszpanią, gdzie ceny skupu tuczników w wadze poubojowej spadły o kolejne 5 i 3 eurocenty odpowiednio, w pozostałych krajach nie zanotowano zmian cenowych.
- Podaż żywca zaspakaja obecne potrzeby ubojni. Spadek pogłowia i tym samym produkcji wieprzowiny w wielu krajach unijnych na razie nie znajduje odzwierciedlania w cenach. Na zachowania konsumentów unijnych oddziałuje wysoka inflacja, a handlowcy są ostrożni ze składaniem większy zamówień związanych z przygotowaniami świątecznymi. Niewielkie nadzieje pokładane są na większe dostawy do Chin przed chińskim Nowym Rokiem - wyjaśnia Polpig.
Rolnicy liczą na przedświąteczne podwyżki. Jakie będą ceny tuczników na koniec 2022 i w 2023 roku?
Analitycy rynkowi PKO BP przewidują, że przeciętna cena trzody chlewnej w pierwszej połowie 2023 roku będzie wyższa o 20-30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Z tych wyliczeń wynika, że w I połowie 2023 roku ceny powinny wahać się na poziomie 7,00- 7,60 zł/kg.
Z kolei eksperci Credit Agricole prognozują, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2023 r.
Rolnicy liczą natomiast na to, że w okresie bożonarodzeniowym ceny tuczników pójdą w górę.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 10 listopada 2022 roku?
Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów utrzymały się na zeszłotygodniowych poziomach, choć lokalnie pojawiły się podwyżki.
A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,55 zł/kg (wzrost o 10 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,30-6,80 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,70 zł/kg (bez zmian);
- Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 6,70 zł/kg, 8,60 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,40-6,80 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,30-7,00 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,60-7,00 zł/kg (wzrost o 10 gr);
- Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj
fot. arch.