Ceny skupu świń nie rosną
Ceny tuczników w Polsce w ostatnim tygodniu zaczęły się stabilizować. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych pozostawiła cenniki na niezmienionym poziomie. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7,30 zł/kg do 8,20 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 10 zł/kg.
Ale rolnicy liczyli na wyższe podwyżki, zwłaszcza że żywca nie ma zbyt dużo na rynku.
- W Polsce ceny skupu świń pozostają stabilne i nie odbiegają od cen notowanych u naszego zachodniego sąsiada. Ponadto wysoki kurs euro zniechęca do importu surowca z zagranicy. Uczestnicy rynku pozostają w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji rynkowej - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że w Polsce w trzecim tygodniu września 2023 r. kontynuowany był wzrost cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 18–24.09.2023 r. zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 8,19 zł/kg, o 1,5 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była o 5 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2022 r.
ING: możemy spodziewać się obniżek cen świń do końca 2023 r
Analitycy banku ING w najnowszym raporcie rynkowy zauważają, że stosunkowo niski poziom podaży świń nie wywiera tak dużej presji na ceny z powodu ograniczonego popytu konsumpcyjnego.
- Utrzymuje się niższa konkurencyjność europejskiej wieprzowiny na światowych rynkach z uwagi na wyższy poziom cen od konkurencyjnego dostawców (m.in. z Ameryki Północnej i Południowej). W połączeniu z sezonowymi trendami w czwartym kwartale możemy spodziewać się obniżek cen do końca 2023 r. - tłumaczą bankowi eksperci.
Ceny tuczników w Polsce wyższe niż w UE
W Unii Europejskiej od końca lipca br. utrzymuje się spadkowa tendencja cen skupu trzody chlewnej. Jak wylicza KOWR, w trzecim tygodniu września br. za świnie rzeźne klasy E unijni dostawcy uzyskiwali średnio 227,94 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 0,4 proc. mniej niż tydzień wcześniej oraz o 2 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego asortymentu była o 8 proc. wyższa niż przed rokiem.
W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 231,67 EUR/100 kg, o 1,6 proc. wyższym niż średnio w UE. Wśród największych unijnych producentów wieprzowiny wyższe niż w Polsce ceny skupu żywca wieprzowego odnotowano w Niemczech, a niższe m.in. w: Niderlandach (o 12 proc.), Francji (o 7 proc.) i Hiszpanii (o 1 proc.).
W Niemczech ceny świń runęły w dół
Natomiast w Niemczech na dużej giełdzie VEZG ceny świń runęły w dół. Stawka za tuczniki została obniżona o 5 centów do poziomu 2,20 euro/kg. To cena najniższa od lutego 2023 r. Będzie obowiązywała do 11 października. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,12 zł/kg.
- Podaż czasami znacznie przewyższa zapotrzebowanie ze strony rzeźni. Dlatego cena spada - wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 29 września 2023 roku (w porównaniu do cen z 22 września 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 7,45 zł/kg (spadek o 10 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 7,50-8,20 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 7,80 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 8,10 zł/kg (bez zmian);
- Kawiks Patoki - 8,20 zł/kg (wzrost o 10 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 7,30 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 10 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,50-8 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8 zł/kg (wzrost o 10 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 7,60-8,10 zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 9,80 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj
fot. arch.