Ceny świń: część zakładów wprowadziła podwyżki
Po kilku tygodniach obniżek, w Polsce zaczynają rosnąć ceny żywca wieprzowego. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła swoje cenniki o 10-20 groszy. Nie wzrosły natomiast stawki w klasie E., a Mościbrody podniosły stawkę w klasie E o 40 gr. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,95 zł/kg do 7,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg.
- W Polsce cena tuczników w klasie E w większości zakładów nie zmieniła się. Zakłady przygotowują się do realizacji zwiększonych zamówień świątecznych. Krajowa cena skupu tuczników w klasie E wynosi ok. 9,60 zł/kg, co oznacza, że jest wyższa od niemieckiej o ok. 0,40 zł/kg. Będzie to zachęcało niektórych przetwórców do importu i zacierania różnic cenowych w obu krajach - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Z danych MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w drugim tygodniu listopada 2023 r. spadkowa tendencja cen żywca wieprzowego uległa odwróceniu. W dniach 6–12.11.2023 r. w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW średnia cena świń rzeźnych wyniosła 7,54 zł/kg i była o 1 proc. wyższa niż tydzień wcześniej, ale o 5 proc. niższa niż przed miesiącem. W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. żywiec wieprzowy podrożał o 7 proc.
Ceny cen świń w Niemczech bez zmian
Jedną z przyczyn stabilizacji cen świń w Polsce jest fakt, że w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 22 listopada nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 29 listopada. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,17 zł/kg.
Czarniak: światowe trendy nie pozwolą na dalsze podnoszenie cen w Europie
Polscy rolnicy mają jednak nadzieję na podwyżki z uwagi na zbliżający się sezon świąteczny, który zazwyczaj był impulsem do wzrostu. Czy i w tym roku ceny świń wzrosną przed świętami? Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus zaznacza, że zbliżający się okres Bożego Narodzenia zwiększa popyt na mięso, ale sytuacja na rynkach światowych nie sprzyja podwyżkom, bo obecnie w Chinach do sprzedaży tafia duża ilość zwierząt.
- Na światowym markecie Chiny charakteryzują się coraz mniejszymi zamówieniami, co wynika ze zwiększonej podaży mięsa w Państwie Środka i ich dążeniu do samowystarczalności. Do tego cena, jaką oferują europejscy eksporterzy jest dla wielu potencjalnych kontrahentów nieatrakcyjna, tak więc ciężko się będzie wbić tym argumentem. Jedyne co może przemawiać na korzyść europejskiej wieprzowiny to jakość produktu, ale to może trafić tylko do odbiorców bogatych, wymagających, a takich jest zdecydowanie mniej. Tak więc, moim zdaniem światowe trendy nie pozwolą na dalsze podnoszenie cen w Europie i dalej będzie rozgrywać się walka o to, aby utrzymać cenę minimalną na podobnym poziomie - tłumaczy ekspert.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 17 listopada 2023 roku (w porównaniu do cen z 10 listopada 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,80-7,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,30 zł/kg (wzrost o 20 gr);
- Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 7,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,60 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7-7,40 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,70 zł/kg (spadek o 10 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 7-7,50- zł/kg (wzrost o 20 gr);
- Mróz – 9,10 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj
fot. arch.