Ceny świń na Podlasiu wyższe o 40 gr! Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki w całej Polsce?arch.
StoryEditorCeny świń

Ceny świń na Podlasiu wyższe o 40 gr! Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki w całej Polsce?

30.10.2023., 13:01h
Spadek cen tuczników w Polsce wyhamował. Niektóre zakłady zdecydowały się nawet na podwyżki, a eksperci spodziewają się, że w kolejnych tygodniach stawki będą rosły. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Cen świń nie spadają już tak mocno. Niektóre zakłady oferują podwyżki

Spadek ceny tuczników w Polsce wyhamował. Tylko część monitorowanych przez nas zakładów mięsne obniżyła swoje cenniki, a jeden zaoferował nawet podwyżkę na poziomie 40 gr/kg/wż. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,75 zł/kg do 7,70 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,20 zł/kg. 

 Na rynku krajowym ceny skupu żywca ustabilizowały się w ubiegłym tygodniu na poziomie 9,40-9,45 zł/kg w klasie E. Korzystny kurs złotego do euro zachęca niektórych przetwórców do importu wieprzowiny z Niemiec. Pojawiło się trochę więcej optymizmu na rynku. Zobaczymy, czy uda się ten optymizm przełożyć na ceny skupu w dalszych tygodniach listopada - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych MRiRW wynika natomiast, że w dniach 16-22.10.2023 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały żywiec wieprzowy średnio po 7,53 zł/kg, o 4,6 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu i o 7,7 proc. taniej niż przed miesiącem. Cena świń rzeźnych była o 4,9 proc. wyższa niż przed rokiem.

Zaskakujące notowania cen świń na dużej giełdzie w Niemczech 

Jedną z przyczyn stabilizacji cen świń w Polsce jest fakt, że w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 25 października nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 1 listopada. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,40 zł/kg.

Utrzymanie cen w Niemczech pozytywnie zaskoczyło Bartosza Czarniaka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

- Spodziewałem się spadku ceny, ponieważ na najważniejszych rynkach europejskich (jak np. Hiszpania) czy światowych (USA) odnotowywaliśmy ostatnio spadki, do tego mała giełda za Odrą kolejny już tydzień nie odnotowuje sprzedaży - tłumaczy Bartosz Czarniak.

Z kolei Polpig ocenia, że notowania świń za Odrą nie będą na razie spadać, bo w listopadzie spodziewane są pierwsze pozytywne impulsy sprzedaży mięsa wieprzowego związane z zamówieniami świątecznymi już na grudzień.

- Duża niepewność na rynku, wysokie koszty przechowywania mięsa sprawiły, że zapasy zakładów pozostają na niskim poziomie. Realizacja nowych zamówień będzie wymagała większych dostaw żywca - zaznacza Polpig.

Czarniak: bardzo realne, że w listopadzie ceny świń będą szły do góry

Również w ocenie eksperta Polsus, jeżeli uda się utrzymać obecną stawkę na niemieckiej giełdzie, to potem może być tylko lepiej. 

- Zacznie się już okres przygotowawczy do Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra, a to zawsze okres wzmożonego handlu, przygotowań do spotkań rodzinnych, a przede wszystkim imprez noworocznych oraz karnawałowych. Czy zatem ceny w listopadzie będą szły do góry? Bardzo realne, tym bardziej, że z kolejnych krajów UE płyną do nas informacje o spadku pogłowia (w Belgii o 7,3 proc.), ale zarazem mamy informacje o umacnianiu się rynków dotychczas niedocenianych (Brazylia zwiększyła swój eksport wieprzowiny o ponad 9 proc.) - tłumaczy Czarniak.

Także zdaniem analityków Pekao SA zwyczajowy o tej porze roku spadek cen świń w Polsce może być zneutralizowany niższą podażą mięsa.

- W czwartym kwartale roku czynniki sezonowe będą powodowały presję na spadek cen żywca i mięsa wieprzowego. Jednak nie musi to oznaczać automatycznie ich osłabienia. Unijny rynek wieprzowiny pozostanie w kolejnych miesiącach pod wpływem niskiej podaży, co będzie przynajmniej częściowo neutralizowało oddziaływanie czynników sezonowych - czytamy w najnowszym raporcie Pekao SA. Generalnie Komisja Europejska ocenia, że w 2023 roku produkcja wieprzowiny w UE w porównaniu z 2022 r., zmniejszy się o aż o 6,6 proc.

Analitycy: opłacalność produkcji świń wzrosła

Bankowi analitycy zwracają też uwagę, że poprawiła się opłacalność produkcji świń.

- Spadek cen zbóż i pasz przemysłowych obserwowany w ostatnich miesiącach poprawił opłacalność chowu trzody chlewnej. W lipcu średnia cena przemysłowej mieszanki dla tuczników na rynku krajowym wyniosła 1,4 tys. zł/t i była niższa o 20 proc. w porównaniu do stycznia 2023 oraz o 22 proc. r/r. W rezultacie relacja cen skupu żywca do cen pasz przemysłowych zwiększyła się do 6,6.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 27 października 2023 roku (w porównaniu do cen z 20 października 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,75 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7-7,50 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (spadek o 20 gr);
  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,10 zł/kg (bez zmian);
  • Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,20 zł/kg  (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 9,20 zł/kg wbc kl. E (spadek o 40 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7-7,40 zł/kg (wzrost o 40 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,70 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,80-7,30- zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 9,10 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 07:51