Ile zakłady mięsne płacą za świnie na koniec sierpnia 2023?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń spadają!

Ceny tuczników spadły nawet o 1,20 zł/kg! Ile zakłady mięsne płacą za świnie na koniec sierpnia 2023?

30.08.2023., 17:30h
Od kilku tygodni na rynku trzody chlewnej mamy doczynienia z drastycznym spadkiem cen. Niektóre zakłady obniżyły cenniki nawet o 1,2 zł/kg i za wbc oferują już mniej niż 9 zł! Czy jest szansa na podwyżki? Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny tuczników w Polsce runęły! Spadki wynoszą nawet 1,20 zł

Ceny świń w Polsce spadają w zastraszającym tempie. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne po raz kolejny obniżyły stawki. ZM Mróz płaci już o 1,2 zł mniej za wagę poubojową niż tydzień temu.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7 zł/kg do 8,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą już poniżej 10 zł/kg, a miejscami nawet poniżej 9 zł/kg.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że od drugiej dekady lipca br. na rynku krajowym utrzymuje się spadek cen skupu trzody chlewnej. W dniach 14–20.08.2023 r. (dane ZSRIR MRiRW) za świnie rzeźne dostawcy uzyskiwali średnio 8,05 zł/kg, o 3% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 8,5 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 8 proc.  wyższa niż przed rokiem.

Dlaczego ceny świń spadają?

Według ekspertów obniżki te są spowodowane spadkiem importu z krajów unijnych.

- Europa jest głównym eksporterem wieprzowiny na świecie. Jeżeli by się nie udało tego mięsa sprzedać na zewnątrz, to całą UE mogłoby zalać mięso, które nie znalazłoby odbiorców w krajach trzecich. Dlaczego to takie ważne? Obecnie mamy najwyższą cenę za ten towar. To sprawia, że kontrahenci poszukują tańszej alternatywy, odwracając się od europejskich handlarzy. Niestety musiało to skutkować obniżeniem ceny, których cena w tym momencie jest już tylko 30 groszy wyższa aniżeli największy konkurent UE, czyli USA - zaznacza Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Ekspert dodaje, że dodatkową przyczyną, która spowodowała spadki cen żywca są ceny pasz.

- Spadające koszty produkcji pozwalają handlującym na obniżenie ceny żywca tak, aby zachować opłacalność produkcji producentowi, a zarazem stworzyć konkurencyjność na rynku. Mówimy tutaj o handlu na nowe umowy, bo realizując obecne umowy zakłady najpewniej po prostu zwiększają sobie marże - zaznacza Czarniak.

W ocenie Czarniaka jest szansa na lekkie odbicie cen.

- Może być ono spowodowane większym handlem, który jest realizowany zwykle we wrześniu - przewiduje ekspert.

W Niemczech ceny świń bez zmian po dużych spadkach

Natomiast w Niemczech dużej giełdzie VEZG ceny świń po ostatnich dużych obniżkach kolejny tydzień z rzędu pozostały bez zmian. Stawka za tuczniki utrzymała się na poziomie 2,30 euro/kg. Będzie obowiązywała do 6 września. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,28 zł/kg.

-  Na niemieckim rynku tuczników istnieje zrównoważona relacja między podażą i popytem. Dlatego ceny pozostają stabilne - wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Spada eksport świń i wieprzowiny z Polski

Jeśli zaś chodzi o handel międzynarodowy, to spada eksport mięsa, żywca oraz przetworów i tłuszczów wieprzowych z Polski. W pierwszym półroczu 2023 r. był o 11 proc. mniejszy niż w pierwszym półroczu 2022 r. i wyniósł 289 tys. ton (w ekwiwalencie tusz). W tym czasie do Polski przywieziono 468 tys. ton asortymentu wieprzowego, o 13 proc. mniej niż przed rokiem. Import żywca wieprzowego wyniósł 3,6 mln sztuk – były to głównie prosięta i warchlaki.

USDA: import wieprzowiny do Chin nie wzrośnie

Nie ma też większych szans na wzrost importu mięsa wieprzowego z UE do Chin. Z najnowszych prognoz wynika, że w 2024 roku produkcja trzody chlewnej w Chinach spadnie o 1 procent ze względu na zmniejszające się stado macior. W ślad za mniejszą ilością zwierząt do uboju, spadnie także produkcja wieprzowiny. Nie spowoduje to jednak większych zakupów mięsa. Według departamentu rolnictwa USA (USDA) import wieprzowiny w 2024 r. utrzyma się na podobnym poziomie jak w 2022 r. i 2023 r.​

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 25 sierpnia 2023 roku (w porównaniu do cen z 18 sierpnia 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 7,15 zł/kg (spadek o 35 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7,00-7,60 zł/kg (spadek o 40-50 gr);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew - 7,50 zł/kg (spadek o 40 gr);
  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,70 zł/kg (spadek o 20 gr);
  • Kawiks Patoki - 8,00 zł/kg bez zmian;

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,90 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 10 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,20-7,60 zł/kg (spadek o 60-70 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,10 zł/kg (spadek o 30 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,20-7,80 zł/kg  (bez zmian);
  • Mróz – 8,60 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 1,20 zł);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 01:12