
Produkcja mięsa wieprzowego będzie spadać?
Analitycy Banku PKO BP w najnowszym AgroNawigatorze za drugi kwartał 2025 r. wskazują, że z uwagi na wzrost produkcji wieprzowiny w Polsce, Niemczech i Hiszpanii unijne uboje świń, które są mierzone wagą półtusz, wzrosły o ok. 2% w stosunku rok do roku.
Jak podają eksperci, niestety, na rynku odczuwalny jest spadek unijnego pogłowia loch, który został odnotowany w grudniu 2024 r. i wyniósł 2,4% w stosunku rok do roku. Ich zdaniem, może być on prognozą wyhamowania wzrostów produkcji mięsa wieprzowego bądź jej spadków w kolejnych miesiącach roku 2025.
– Produkcję w Polsce napędza rosnący import prosiąt - w 2024 był wyższy aż o 16% r/r i wyniósł 7,73 mln szt. – podają analitycy Banku PKO BP.
Zobacz też: W miesiąc zniknęło 445 stad świń. Ale pogłowie wzrosło
W Chinach spada popyt na wieprzowinę z UE
Z analizy ekspertów Banku PKO BP wynika, że w roku 2024 unijny eksport mięsa wieprzowego ukształtował się na poziomie 2,01 mln i był najniższy od dekady. W stosunku rok do roku był to spadek wynoszący 5%.
Jak wskazują analitycy, mimo wyraźnego spadku wysyłek do Chin wynoszącego 15% w stosunku rok do roku, pozostawały one największym partnerem handlowym. Jednak zdaniem ekspertów, szanse na odbicie popytu w Chinach są jednak znikome, bo ten wciąż pozostaje na niskim poziomie.
– Według prognoz USDA (FAS) z początku marca 2025 r. chiński import wieprzowiny w br. utrzyma się na zbliżonym poziomie do roku 2024 i będzie wciąż o 31% niższy niż w 2023 r. Wojna handlowa między USA a Chinami może jednak zmienić nieco strukturę w chińskim handlu wieprzowiną. Z danych ITC wynika, że Kanada i USA w 2024 były dla Chin istotnymi dostawcami mięsa, mimo że ich rola w ostatnich latach uległa zmniejszeniu – dodają analitycy.
Pryszczyca i ASF zagrożeniem dla rynku wieprzowiny
Liczba stad świń w Polsce spadła do nieco ponad 47 tys. ASF, który występuje na terenie polskich gospodarstw, w znacznym stopniu wpływa na dynamikę produkcji w Polsce. Jak podają eksperci banku PKO BP, spadek pogłowia świń jest najbardziej odczuwalny na terenie województw, w których wystąpił ASF. Natomiast jako kolejne zagrożenie dla rynku świń wskazywana jest pryszczyca.
– Kolejnym zagrożeniem dla unijnego rynku świń jest pryszczyca. Ognisko tej choroby pojawiło się w Niemczech na początku roku, kolejne pojawiły się w marcu na Węgrzech i na Słowacji, wywołując skutki w postaci ograniczeń handlowych dla tych krajów i niektórych krajów spoza UE. Zagrożenie to dotyczy nie tylko wieprzowiny, ale również mięsa wołowego i prod. mlecznych – wyjaśniają eksperci.
Jakie są ceny świń w UE?
Jak wskazują analitycy Banku PKO BP, na przełomie marca i kwietnia ceny tuczników w Niemczech wzrosły z poziomu 1,72 EUR/kg do 1,95 EUR/kg. Niski poziom cen w Niemczech utrzymywał się od połowy stycznia i był niższy o 11% w stosunku rok do roku. Zdaniem ekspertów, na wzrost cen tuczników w Niemczech mogło mieć wpływ zniesienie ograniczeń w Wielkiej Brytanii, które zostały wprowadzone po wykryciu pryszczycy w Niemczech. Jak wygląda sytuacja w Polsce?
– W przypadku Polski negatywny efekt spadków w stosunku rok do roku pogłębiany jest przez efekt mocnego PLN. Według MRiRW przeciętna krajowa cena zakupu świń rzeźnych (MPS, kl. E) w 13 tyg. 2025 była niższa o 13% w stosunku rok do roku, wynosząc 8,23 zł/kg – podają analitycy.
Spadek cen świń w 2025 r.
Eksperci zakładają, że cena skupu trzody chlewnej w 2025 r. wg danych GUS będzie niższa o 5-9%, ale w drugiej połowie roku 2025 spodziewają się wzrostu cen w stosunku rok do roku.
– Scenariusz wzrostów opieramy o założenie spadku produkcji w dalszych miesiącach 2025 i stabilizacji w unijnym eksporcie. Ryzykiem dla prognoz są rozprzestrzeniające się choroby zwierząt. Czynnikiem wsparcia będą rosnące koszty, w tym m.in. pasz – prognozują eksperci.
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: AgroNawigator Bank PKO BP