Cen świń spadły nawet poniżej 7 zł
Ceny tuczników w Polsce spadają. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne obniżyły w ubiegłym tygodniu cenniki. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,75 zł/kg do 7,70 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,60 zł/kg.
Natomiast w tym tygodniu ceny się stabilizują.
- W kraju ze względu sytuację w Niemczech oraz na umocnienie się złotego po wyborach doświadczyliśmy sporej redukcji cen skupu żywca wieprzowego w połowie października. Obecnie sytuacja wyraźnie uległa stabilizacji. Rynek wykazuje zbilansowanie. Jednakże prognozy dotyczące sektora nie są optymistyczne - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że w dniach 9–15.10.2023 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały żywiec wieprzowy średnio po 7,93 zł/kg, o 3 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu i o 2 proc. taniej niż przed miesiącem. Cena świń rzeźnych była o 8 proc. wyższa niż przed rokiem.
Analitycy: niska podaż świń może osłabić spadek cen
Jak przypominają analitycy Pekao SA w najnowszym raporcie rynkowym, o tej porze roku ceny świń pod wpływem czynników sezonowych zazwyczaj spadały. Ale tym razem ich działanie może być jednak neutralizowane niższą podażą mięsa.
- W czwartym kwartale roku czynniki sezonowe będą powodowały presję na spadek cen żywca i mięsa wieprzowego. Jednak nie musi to oznaczać automatycznie ich osłabienia. Unijny rynek wieprzowiny pozostanie w kolejnych miesiącach pod wpływem niskiej podaży, co będzie przynajmniej częściowo neutralizowało oddziaływanie czynników sezonowych - czytamy w raporcie Pekao SA.
Analitycy zwracają też uwagę, że unijny rynek wieprzowiny pozostaje pod wpływem niskiej podaży mięsa.
- W pierwszej połowie 2023 roku łączna masa wyprodukowanego mięsa w ubojniach przemysłowych na obszarze Wspólnoty była niższa o 970 tys. ton r/r, co oznacza spadek aż o 9 proc.. W Polsce dynamika spadku był nieco niższa, niż średnia w Unii i wyniosła 6 proc - wyjaśniają eksperci Pekao i dodają, że spadek pogłowia loch w grupie 10 głównych producentów żywca w UE wskazuje na dalszą redukcję potencjału produkcyjnego.
Czarniak: wzrost cen tuczników jest bardzo realny
Szansę na wzrost cen widzi natomiast Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus. Jego zdaniem, jeżeli uda się utrzymać obecną stawkę na niemieckiej giełdzie, to potem może być tylko lepiej.
- Zacznie się już okres przygotowawczy do Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra, a to zawsze okres wzmożonego handlu, przygotowań do spotkań rodzinnych, a przede wszystkim imprez noworocznych oraz karnawałowych. Czy zatem ceny w listopadzie będą szły do góry? Bardzo realne, tym bardziej, że z kolejnych krajów UE płyną do nas informacje o spadku pogłowia (w Belgii o 7,3 proc.), ale zarazem mamy informacje o umacnianiu się rynków dotychczas niedocenianych (Brazylia zwiększyła swój eksport wieprzowiny o ponad 9 proc.) - tłumaczy Bartosz Czarniak.
W Niemczech ceny świń bez zmian
A w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 1 listopada. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,40 zł/kg.
- Dostępna na rynku ilość tuczników znajduje swoich odbiorców. Zrównoważony popyt i podaż powodują, że ceny pozostaną niezmienione - wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 20 października 2023 roku (w porównaniu do cen z 13 października 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,75 zł/kg (spadek o 85 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 7-7,50 zł/kg (spadek o 30-40 gr);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 7,20 zł/kg (spadek o 40 gr);
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,10 zł/kg (spadek o 60 gr);
- Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (spadek o 20 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 7,20 zł/kg (spadek o 10 gr);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,60 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7-7,00 zł/kg (spadek o 10 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,70 zł/kg (spadek o 30 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,80-7,30- zł/kg (spadek o 20-30 gr);
- Mróz – 9,10 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj
fot. arch.