Ceny świń w Polsce: podwyżki jak na lekarstwo
Ceny świń w Polsce ustabilizowały się i na razie nie rosną. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych pozostawiła cenniki na niezmienionych poziomach. Stawki wzrosły tylko w trzech zakładach o 10-20 gr/kg. Mimo zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy w innych regionach ożywienia w handlu nie widać.
- Generalnie zakłady w swych oficjalnych cennikach nie zmieniają zasadniczo cen. Ale pośrednicy, którzy pracują dla tych samych zakładów potrafią przebić stawkę nawet o 10-15 groszy, w zależności od wielkości i jakości partii świń - tłumaczy Bartosz Czarniak z POLSUS-a.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,90 zł/kg.
Natomiast z danych MRiRW wynika, że od początku lutego br. na rynku krajowym utrzymuje się wzrost cen zakupu świń rzeźnych. Według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 4–10.03.2024 r. dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali średnio 7,26 zł/kg, o 3 gr/kg więcej niż w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była o 6 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o 12 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 r.
Jakie będą ceny świń na koniec 2024 i 2025 roku?
Zdaniem analityków ceny skupu świń pozostaną w trendzie spadkowym, tym bardziej, że opłacalność produkcji sprzyja odbudowie pogłowia trzody chlewnej.
- Kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu wspierany przez stopniową odbudowę pogłowia świń w UE ze względu na wysoką opłacalność produkcji w warunkach nadal utrzymującego się osłabionego popytu. Perspektywę zwiększenia podaży na unijnym rynku wieprzowiny sygnalizują dane wskazujące na wzrost unijnego pogłowia loch prośnych. Uważamy, że dołek cenowy zostanie osiągnięty w I kw. 2025 r., po czym ceny zaczną stopniowo rosnąć, czemu sprzyjać będzie oczekiwane przez nas ożywienie popytu wspierane przez zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych - zaznaczają analitycy Credit Agricole w najnowszym, wiosennym wydaniu AgroMapy.
W ocenie bankowych ekspertów cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2024 r. wyniesie ok. 6,00 zł/kg oraz 7,10 zł/kg na koniec 2025 r.
Ceny świń w Niemczech bez zmian
Natomiast w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian. Stawka za tuczniki ustalona 20 marca wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 27 marca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,47 zł/kg.
- Na niemieckim rynku trzody rzeźnej dominują zrównoważone warunki podaży i popytu, więc ceny pozostają stabilne - informuje Stowarzyszenie VEZG.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 15 marca 2024 roku (w porównaniu do cen z 8 marca)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,55 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,20-7,00 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 6,60 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,60 zł/kg (bez zmian);
- Ubojnia Maciejek - 6,50-7,10 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (wzrost o 10 gr);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,00 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 10 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,80-7,20 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,00 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,60-7,20- zł/kg (wzrost o 20 gr);
- Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj