Ceny świń stabilne. Świątecznych podwyżek nie ma
Spadek cen świń w Polsce wyhamował. Wszystkie monitorowane przez nas zakłady pozostawiły cenniki na niezmienionym poziomie. Rolnicy są tym mocno zawiedzeni, bo liczyli na wzrost cen w związku z okresem świątecznym.
Z sondy Tygodnika Poradnika Rolniczego (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu wahają się w granicach: od 5,40 zł/kg do 6,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E średnie stawki wynoszą ok. 7,60 zł/kg.
Ministerstwo rolnictwa: utrzymuje się spadek cen tuczników
Natomiast z danych MRiRW wynika, że na rynku krajowym utrzymuje się spadek cen zakupu żywca wieprzowego. W Polsce w dniach 25.11–1.12.2024 r. zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 6,23 zł/kg, wobec 6,24 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była o 2,6 proc. niższa niż przed miesiącem oraz o 18,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 r.
Czy ceny świń wzrosną? "Jeśli nie teraz, to dopiero po Nowym Roku"
Jak informował w zeszłym tygodniu Bartosz Czarniak z Polsus, niektóre zakłady zaczęły szukać towaru, a przedstawiciele dzwonią do rolników i oferują stawki 8 zł za kg w klasie E. Czy to nadzieja na odbicie cen w kraju?
- Jeśli nie teraz, to najbliższe ożywienie jest możliwe dopiero po Nowym Roku. Nie ma co ukrywać, weszliśmy w najgorętszy czas handlu przedświątecznego i jeśli teraz rynek nie pobudzi się z podwyżkami, to możemy zapomnieć o nich przez najbliższy miesiąc, a nawet obawiać się gorszego scenariusza - zaznacza Czarnika i przypomina, że Polska jest w UE na wspólnym rynku, gdzie jest swobodę przepływu towarów. Przez to zalewa nas spora część mięsa z Zachodu, które nie odnajduje odbiorców w krajach trzecich.
Z kolei analitycy ING zaznaczają, że Polska jest jednym z krajów gdzie wzrosty produkcji są największe (obok Chorwacji, Bułgarii, Rumunii i Węgier).
- To może jednak negatywnie wpłynąć na ceny żywca, które od przełomu września i października niezmiennie maleją. Nadchodzący okres świąteczny i tradycyjny wzrost konsumpcji może okazać się niewystarczającym czynnikiem do zmiany kierunku cen, w wyniku czego stawki w najbliższych tygodniach nie wzrosną - prognozują analitycy banku ING.
Bardziej optymistyczne są prognozy na kolejne miesiące. Zdaniem Rabobanku ceny trzody chlewnej w UE w 2025 roku wzrosną. Eksperci przewidują również, że pogłowie świń ulegnie redukcji.
Niemcy: ceny świń bez zmian
W Niemczech notowania tuczników pozostają na niezmienionym poziomie. Stawka za świnie ustalona 11 grudnia wciąż wynosi 1,92 euro/kg. Będzie obowiązywała do 18 grudnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 8,19 zł/kg, czyli drożej niż w Polsce.
- Warunki na niemieckim rynku tuczników pozostają stabilne. W efekcie cena się nie zmienia - informuje Stowarzyszenie VEZG.
Generalnie europejski rynek żywca wieprzowego pomimo zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pozostaje stabilny. Martwi to rolników, którzy liczyli na podwyżki.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 6 grudnia 2024 roku (w porównaniu do cen z 29 listopada)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 5,55 zł/kg (bez zmian)
Lubelskie:
- ZM Wierzejki 5,50-6,00 zł/kg (bez zmian)
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 5,60 zł/kg (bez zmian)
- Marciniak, Sędzimirowice – 5,50 zł/kg (bez zmian)
- Ubojnia Maciejek - 5,40-6,00 zł/kg (bez zmian)
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6-30-6,50 zł/kg (bez zmian)
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna - 5,70-6,00 zł/kg (bez zmian)
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,50 zł/kg (bez zmian)
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 5,60-6,00 zł/kg (bez zmian)
- Mróz – 7,60 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian)
Kamila Szałaj