Bez impulsu ze strony rynku niemieckiego nie będzie podwyżek cen świń
Po kilku tygodniach obniżek, ceny żywca wieprzowego w Polsce zaczynają się stabilizować. Tylko część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła swoje cenniki o 10-20 groszy. Reszta zostawiła je bez zmian.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,05 zł/kg do 7,70 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg.
- W Polsce, po wcześniejszych wzrostach cena skupu tuczników pozostaje stabilna (około 9,50-9,60 zł/kg w przeliczeniu na wagę poubojową). Dalsze wzrosty cenowe bez impulsu ze strony rynku niemieckiego będą trudne do zaakceptowania przez sektor przetwórczy. Różnica między krajowym rynkiem tuczników a ceną VEZG wynosi ponad 0,30 zł/kg, a niski kurs euro do złotówki zachęca do większego importu żywca i wieprzowiny z krajów zachodnich. - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Z danych MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w dniach 13–19.11.2023 r. zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 7,62 zł/kg, o 1 proc. drożej niż tydzień i miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena żywca wieprzowego była o 7 proc. wyższa niż przed rokiem.
Ceny cen świń w Niemczech bez zmian
Jedną z przyczyn stabilizacji cen świń w Polsce jest fakt, że w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 29 listopada nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 6 grudnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,12 zł/kg.
Rekordowe ceny świń nie zahamowały spadku pogłowia
W Polsce pogłębiającym się wciąż problemem jest spadek pogłowia świń.
- Obok spadku pogłowia trzody chlewnej, kontynuowane są negatywne zmiany w jego strukturze, związane z obniżaniem się udziału loch. Tego procesu nie były w stanie zahamować rekordowe ceny żywca - podkreślają analitycy banku Pekao w najnowszym raporcie rynkowym i dodają, że w 2023 roku wyraźnej poprawie uległa relacja cen pasz do cen skupu, czemu sprzyjała obniżka cen gotowych mieszanek paszowych.
Zaznaczają, że dalsza redukcja stada loch cementuje niekorzystne zmiany w strukturze krajowego pogłowia.
- W połowie br. liczba loch stanowiła w Polsce zaledwie 6,1 proc. łącznego stada trzody chlewnej. Jeszcze 8 lat wcześniej ten udział wynosił powyżej 8 proc. Dla porównania, średni udział w grupie TOP10 producentów wieprzowiny w UE we wskazanym okresie również spadł, ale w mniejszej skali – z 8,2 proc. do 7,7 proc. - czytamy w bankowym raporcie.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 24 listopada 2023 roku (w porównaniu do cen z 17 listopada 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,80-7,40 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,50 zł/kg (wzrost o 20 gr);
- Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,05 - 7,40 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,60 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7-7,40 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,70 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 7-7,50- zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr);
Kamila Szałaj
fot. arch.