Ceny świń w Polsce: żywiec wieprzowy w stałym trendzie bocznym
Ceny świń w Polsce pozostają stabilne, a świąteczny okres nie przyniósł spodziewanego ożywienia w handlu. Wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne pozostawiły cenniki na niezmienionych poziomach. Jak zaznaczają analitycy ING, od drugiej połowy lutego żywiec wieprzowy utrzymuje stały trend boczny. Podobnie było w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie ograniczona podaż w połączeniu z ustabilizowaną konsumpcją nie wpłynęły na zmiany oferowanych stawek.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,90 zł/kg.
Natomiast z danych MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 18–24.03.2024 r. dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 7,24 zł/kg. Cena tego żywca była o 0,2 proc. niższa niż przed tygodniem i o 15,1 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 r.
Jak większa podaż w UE, regulacja pogłowia loch w Chinach i eksport mięsa z USA wpłyną na ceny tuczników?
Zdaniem analityków banku Pekao odwrócenie trendu spadkowego unijnego pogłowia loch wskazuje na odbudowę bazy surowcowej w UE.
- W drugim kwartale tego roku popyt na mięso powinien być wyższy z powodu poprawy pogody i wyjazdów weekendowych konsumentów w UE (start sezonu grillowego). Wsparciem dla cen będą więc czynniki sezonowe o charakterze popytowym. Ich działanie może być jednak osłabione wzrostem podaży żywca (i w efekcie mięsa) - tłumaczą analitycy banku Pekao w najnowszym raporcie.
Z kolei zdaniem Bartosza Czarniaka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS ważne dla polskich hodowców wiadomości płyną także ze świata.
- Po pierwsze Chiny wprowadzają program, który ma na celu regulować pogłowie loch. Po ostatnim okresie gorszej koniunktury, wiele chlewni zamknęło się, likwidując stado podstawowe. Aby nie było ciągłego skakania pogłowia, powodującego znaczną sinusoidę cenową, rząd w Pekinie postanowił wprowadzić działania, mające na celu ustabilizowanie rynku. W tym celu przeglądane są cele produkcyjne, a także możliwości produkcji danych chlewni, dzięki czemu liczba loch ma być dostosowana do ich możliwości produkcyjnych, a przez to do optymalizacji produkcji i zapewnienie pewniejszej rentowności produkcji - tłumaczy Czarniak.
Druga ważna wiadomość dotyczy zwiększenia się wolumenu eksportowego mięsa wieprzowego o 8 proc..
- Jest to ogromny skok, który spowodowany był niską ceną świń w USA. Czy ten poziom utrzyma się i w tym roku? Śmiem wątpić, ponieważ już w zeszłym roku tamtejsi farmerzy narzekali na rentowność produkcji, co grozi im załamaniem produkcji - ocenia ekspert.
Ceny świń w Niemczech bez zmian
Natomiast w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian. Stawka za tuczniki ustalona 28 marca wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 10 kwietnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,44 zł/kg.
- Na niemieckim rynku tuczników sytuacja w zakresie podaży i popytu jest zrównoważona. W rezultacie cena pozostaje stabilna - informuje Stowarzyszenie VEZG.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 29 marca 2024 roku (w porównaniu do cen z 22 marca)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,55 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,20-7,00 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 6,60 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,60 zł/kg (bez zmian);
- Ubojnia Maciejek - 6,50-7,00 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,00 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,80-7,20 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,00 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,60-7,20- zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj