Dodatkowe cła na chińskie pojazdy elektryczne
Jak podaje Reuters, wszystko zaczęło się od nałożenia przez Komisję Europejską ceł na chińskie pojazdy elektryczne, które teraz sięgają od 17,4 do 38,1%. Dodatkowe cła zostały wprowadzone po przeprowadzeniu kontroli antysubsydyjnej, która trwała od września 2023 r.
Jej wynik nie zadowolił Chin, które niemalże natychmiast zapowiedziały, że podejmą wszelkie środki, by bronić swoich uzasadnionych praw, a działania Unii określiły jako zachowanie czysto protekcjonistyczne.
Chiny kontrolują wieprzowinę z UE
17 czerwca br. chińskie ministerstwo handlu rozpoczęło dochodzenie antydumpingowe dotyczące importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. Jak się okazuje, o podjęcie takich działań wystąpiło stowarzyszenie hodowców zwierząt gospodarskich działające na rzecz krajowego przemysłu wieprzowego.
Jak podaje PAP, informacja o prowadzonej przez Chiny kontroli, nie wywarła na UE większego wrażenia, tym bardziej że to nie pierwsza taka sytuacja. Ze swojej strony zapewniła jednak, że dołoży wszelkich starań, by wykazać, że dochodzenie prowadzone przez Chiny jest zgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu.
Dostawcy mięsa z Ameryki i USA zwiększą udziały w rynku Chin?
Dostawcy wieprzowiny z Ameryki Południowej i USA na bieżąco monitorują rozwój prowadzonej przez Chiny kontroli, ponieważ mogą na niej skorzystać, jeśli Chińczycy zdecydują się na ograniczenie importu wieprzowiny z UE. Negatywny wynik kontroli dla państw unijnych może również okazać się szansą dla Rosji, która od niedawna także eksportuje swoją wieprzowinę do Chin.
Ile potrwa dochodzenie Chin w sprawie wieprzowiny z UE?
Jak poinformowali Chińczycy, dochodzenie antydumpingowe dotyczące importowanej wieprzowiny i jej produktów ubocznych z UE może potrwać ponad rok.
– Brazylia, Argentyna i Stany Zjednoczone mogą eksportować więcej wieprzowiny i podrobów do Chin, jeśli eksport z Unii Europejskiej zostanie ograniczony – powiedział Pan Chenjun, starszy analityk w Rabobank w Hongkongu.
Cła antydumpingowe uderzą w Europę?
Nałożenie na Europę ceł antydumpingowych może negatywnie wpłynąć na europejski rynek wieprzowiny. Kupowana przez Chiny wieprzowina obejmuje takie części jak: łapki, uszy i podroby, które w większości państw członkowskich UE są wykorzystywane do produkcji karmy dla zwierząt domowych, a nie do spożycia przez ludzi.
Duńczycy są zaniepokojeni działaniami Chin
Szczególne zaniepokojenie kontrolą wszczętą przez Chińczyków wyrazili Duńczycy. Cła na chińskie pojazdy elektryczne mają zostać nałożone 4 lipca br. Duńczycy chcieliby, by do tego czasu znalezione zostało rozwiązanie satysfakcjonujące zarówno stronę europejską, jak i chińską.
Dania wraz z Hiszpanią i Holandią należy do 3 czołowych eksporterów mięsa do Chin. Hiszpanie oznajmili, że są w trakcie prowadzenia rozmów z urzędnikami, które być może pozwolą im na uniknięcie ceł.
Zdaniem Ulrik Bremholn przewodniczącego branżowego Danske Slagterier, czyli grupy lobbystów Duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności, konieczne jest przeprowadzenie analizy konsekwencji dla miejsc pracy, bezpieczeństwa żywności i produkcji oraz do znalezienia rozwiązania przez 4 lipca br.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: reuters.com