Rolnicy hodujący świnie załamują ręce. A może być jeszcze gorzejCanva
StoryEditorCeny świń

Rolnicy hodujący świnie załamują ręce. A może być jeszcze gorzej

20.12.2024., 15:30h

Polscy hodowcy świń załamują ręce. Ceny skupu są na tyle niskie, że do każdej sztuki muszą dokładać po kilkaset złotych. Jak wskazują analitycy POLPIG, w 2025 r. sytuacja może się poprawić, ale nie musi.

Jaka jest aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej?

Krajowy Związek Producentów Trzody Chlewnej POLPIG przeprowadził analizę sytuacji na rynku żywca wieprzowego i stwierdził, że aktualnie warunki na rynku trzody chlewnej są skomplikowane i jednocześnie niepokojące.

Jak wskazuje prezes zarządu KZP-PTCh POLPIG Aleksander Dargiewicz, Chiny wciąż prowadzą dochodzenie antydumpingowe dot. importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej, które stanowi kontrreakcję na wprowadzenie przez Unię Europejską ceł na subsydiowane samochody elektryczne z Chin.

– W przypadku nałożenia ceł na europejską wieprzowinę, eksport stanie się nieopłacalny, a znalezienie alternatywnych rynków zbytu potrwa długo ze względu na brak konkurencyjności i wysokie koszty produkcji wyrobów wieprzowych w Unii Europejskiej. Wówczas wieprzowina wyprodukowana przez głównych unijnych eksporterów w Hiszpanii, Danii, Holandii może pozostać na rynku Wspólnoty, powodując presję na ceny skupu świń – informuje Dargiewicz.

Mercosur zagrozi rynkowi świń?

Z analizy ekspertów POLPIG jednoznacznie wynika również, że dla polskich producentów trzody chlewnej szczególnie niekorzystne może się okazać spodziewane wystąpienie nierównej konkurencji po podpisaniu umowy handlowej UE – Mercosur, która będzie pokłosiem niższych kosztów produkcji i mniej rygorystycznych przepisów dot. ochrony środowiska oraz dobrostanu zwierząt w państwach Ameryki Południowej.

– Konsekwencją może być napływ tańszej wieprzowiny na rynek unijny z Ameryki Południowej, spadek cen skupu świń oraz trudności z utrzymaniem unijnych rynków zbytu przez polskich eksporterów wieprzowiny – komunikuje Dargiewicz.

Koszty produkcji świń będą wzrastać?

Prezes POLPIG wskazuje również, że dramatyczne w skutkach dla polskich producentów świń może być wdrożenie zapisów Zielonego Ładu i egzekwowanie założeń wynikających z Dialogu Strategicznego WPR. Zdaniem Dargiewicza, wprowadzenie kosztownych założeń będzie skutkowało jeszcze większym wzrostem kosztów produkcji i zmniejszeniem konkurencyjności na rynkach międzynarodowych.

– Gdyby udało się uniknąć niekorzystnych dla branży zmian, znacząca poprawa sytuacji na rynku trzody chlewnej prawdopodobnie mogłaby nastąpić w połowie 2025 roku – podsumowuje Dargiewicz.

Ceny świń są niskie

W ostatnim czasie na łamach Tygodnika Poradnika Rolniczego niejednokrotnie informowaliśmy o tym, że ceny skupu świń są niskie, a rolnicy podejrzewają zmowę cenową zakładów w okresie przedświątecznym. Z dotychczasowego doświadczenia hodowców wynika bowiem, że dotychczas Święta Bożego Narodzenia zwiastowały podwyżki cen skupu świń, a nie spadki.

Zobacz też:

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: POLPIG

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. grudzień 2024 15:32