Świątecznych podwyżek nie ma. Spadek eksportu z UE zwiększa podaż
Ceny żywca wieprzowego w Polsce nie rosną, mimo oczekiwań rolników. Przedświąteczny okres nie wpływa pozytywnie na stawki, a część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych zdecydowała się nawet na obniżki.
- Potencjalne zmiany cen ogranicza słabnący eksport z krajów UE na rynki trzecie. Spadek wysyłanego surowca jest większy niż redukcja produkcji wieprzowiny, w związku z czym dodatkowa podaż mięsa wywiera presję i ogranicza potencjalne wzrosty cen - tłumaczą analitycy ING w najnowszym raporcie rynkowym.
Także Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig zauważa, że na krajowym rynku pojawiły się elementy z importu, które po niskich cenach są dostępne w krajach, które wcześniej lokowały więcej wieprzowiny na rynkach trzecich.
- Nieatrakcyjne ceny w Chinach ograniczają unijny eksport, a niewysłane nadwyżki lokowane są na rynku UE, w tym w Polsce. Możliwości wzrostu cen skupu żywca wieprzowego są ograniczone również przez niski kurs euro do złotego i opłacalny import wieprzowiny. W rezultacie krajowe cenniki skupowe nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego tygodnia - wyjaśnia Polpig.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,95 zł/kg do 7,70 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg.
Natomiast KOWR zaznacza, że w przedostatnim tygodniu listopada br. cena świń rzeźnych wyniosła średnio 7,63 zł/kg i była zbliżona do uzyskanej w poprzednim tygodniu oraz wyższa niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 2 proc. i 4 proc.
Ceny cen świń w Niemczech bez zmian
Natomiast w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 6 grudnia nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 13 grudnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,09 zł/kg.
Prognoza KE do 2035 roku: ceny wieprzowiny w UE będą wyższe
Z kolei Komisja Europejska w najnowszej prognozie przewiduje, że do 2035 roku konsumpcja wieprzowiny spadnie, a systemy intensywnej produkcji wieprzowiny spotkają się z dalszą krytyką społeczeństwa. KE zakłada, że ASF utrzyma się w UE, ale nie przewiduje żadnych poważnych ani niekontrolowanych ognisk tej choroby. Oczekuje też, że eksport wieprzowiny z UE, który wzrósł w poprzedniej dekadzie, do 2035 r. spadnie ze względu na ożywienie produkcji wieprzowiny w krajach azjatyckich. Import prawdopodobnie pozostanie niski i stabilny.
Natomiast ceny wieprzowiny (kl. E poubojowa), zdaniem KE, mogą być wyższe niż w przeszłości ze względu na zwiększone koszty i zmniejszoną podaż w UE.
- Do 2035 ceny mogą osiągnąć 2180 EUR/t - czytamy w prognozie KE.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 1 listopada 2023 roku (w porównaniu do cen z 24 listopada 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,80-7,40 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,50 zł/kg (bez zmian);
- Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 7,25 zł/kg (spadek o 15 gr);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,50 zł/kg wbc kl. E (spadek o 10 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,20-7,60 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,70 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 7-7,50- zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj
fot. arch.