Ceny świń w Polsce nadal spadają. "Obniżki wynikają z nacisku handlu"
Ceny tuczników w Polsce spadają kolejny tydzień z rzędu. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,40 zł/kg do 7,00 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą poniżej 9 zł/kg.
- Nie ma co ukrywać, że podobnie jak w Niemczech, zakłady w Polsce również próbują grać na obniżki, jednakże nie chcą się zbytnio „wychylać” ze względu na niską podaż surowca. Jednakże tutaj trzeba powiedzieć jasno – obniżki wynikają wprost z nacisku ze strony handlu, który pragnie przeganiać się na „promocję” w sklepach, gdzie najszlachetniejsze wyręby świńskie potrafią kosztować w okolicy 10 zł za kg lub poniżej - ocenia Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus". I zaznacza, że nie jest to odpowiednia cena jak na mięso, które jest klasyfikowane jako średnie cenowe pomiędzy drobiem a wołowiną.
Świnie tańsze o ponad 20 proc.
Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że na rynku krajowym w dniach 8–14.07.2024 r. (dane Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW) dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 7,17 zł/kg, o 3 proc. mniej niż przed tygodniem oraz o 5 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 21 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 r. Jednocześnie warto zauważyć, że od początku roku w Polsce ubyło 194 tysiące sztuk świń. Na koniec czerwca 2024 r. pogłowie wynosiło 9,2 mln sztuk. Natomiast według najnowszych danych GUS w pierwszym półroczu 2024 r. dostawy żywca wieprzowego do krajowych podmiotów skupujących były nieznacznie (o 0,5 proc.) większe niż przed rokiem i wyniosły 822 tys. ton.
Jakie będą ceny świń w drugiej połowie 2024?
Niestety, prognozy dla rynku trzody chlewnej nie są najlepsze. Zdaniem analityków PKO BP w drugim półroczu 2024 roku ceny skupu spadną nawet o 14 proc.
- Przeciętna krajowa cena skupu trzody chlewnej ukształtuje się na poziomie o 9 -14 proc. niższym niż w drugiej połowie 2023 po ok.14-proc. spadku r/r w pierwszym półroczu 2024 – czytamy w raporcie.
Analitycy zaznaczają, że za takim scenariuszem przemawia wzrost produkcji w UE, napędzany lepszą sytuacją w produkcji żywca, mniejszy popyt na rynkach trzecich i niższa presja kosztów z uwagi na spadki cen. Ale z drugiej strony prognozowana odbudowa popytu konsumenckiego będzie oddziaływać w kierunku podwyżek.
Niemcy: cen świń bez zmian
W Niemczech ceny świń pozostają niezmienione trzeci tydzień z rzędu. Stawka za tuczniki ustalona 24 lipca wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 31 lipca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9, zł/kg.
- Ograniczona podaż żywca rzeźnego w pełni zaspokaja popyt. Ceny pozostają bez zmian - informuje Stowarzyszenie VEZG.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 18 lipca 2024 roku
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
- "Mięsrol" Roman Tocicki (Podlaskie) - 6.9 zł/kg
- Firma Marcinkowscy (Wielkopolskie) - 8.75 zł/kg kl. E
- Mróz (Wielkopolskie) - 8.8 zł/kg kl. E
- GRAMAR (Lubelskie) - 7 zł/kg
- Zakład Mięsny Dobrowolscy (Podkarpackie) - 9 zł/kg kl. E
- Zakład Usługowo-Handlowy Wojciechowski (Łódzkie) - 6.9 zł/kg
- ZM Kier (Pomorskie) - 6.6 zł/kg
- ZM Rokita (Kujawsko-pomorskie) - 6.7 zł/kg
- ZM Łmeat-Łuków (Lubelskie) - 8.9 zł/kg kl. E
- ZM „Mościbrody” (Mazowieckie) - 6.4 zł/kg
Kamila Szałaj, sonda na podst. Topagrar.pl