Ceny świń w Polsce rosną
Ceny świń w Polsce rosną drugi tydzień z rzędu.Cenniki podniosła większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych i ubojni. Na przykład w Wielkopolsce stawki w wadze żywej wzrosły o 50 gr. Ale zdarzają się też obniżki, m.in. w Małopolsce.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6 zł/kg do 7 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,50 zł/kg, choć zdarzają się wyższe oferty, bo mała podaż zaczyna dawać się zakładom we znaki.
- Obecnie zakłady płacą w przedziale 8,90-9,05 za kg w klasie E przy dostawach całosamochodowych. Czy da radę więcej? – zależy od chwilowego zapotrzebowania kupujących i wielkości partii świń - tłumaczył pod koniec ubiegłego tygodnia Bartosz Czarniak z Polskiego Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.
Natomiast z danych MRiRW wynika, że na rynku krajowym na przełomie stycznia i lutego 2024 r. wyhamowana została, utrzymująca się od początku grudnia 2023 r., spadkowa tendencja cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 29.01 – 4.02.2024 r. w zakładach monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW przeciętna cena świń rzeźnych ukształtowała się na poziomie 6,71 zł/kg, o 0,5 proc. wyższym niż tydzień wcześniej, ale o 5 proc. niższym niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec wieprzowy był o 9 proc. tańszy niż przed rokiem.
WIR: rolnicy muszą dokładać do produkcji świń
Podwyżki te nie są jednak wystarczające. Zdaniem rolników sytuacja na rynku trzody chlewnej jest nadal fatalna.
- Producenci stale muszą dokładać do produkcji. Aktualne cena w skupach wzrosła w porównaniu do poprzednich tygodni i kształtuje się na poziomie 6,62 zł/kg, jednakże nadal daleko do przynoszenia zysku producentom trzody chlewnej - tłumaczy Wielkopolska Izba Rolnicza.
Czarniak: ceny świń dyktuje Brazylia
Z kolei Czarniak zwraca uwagę, że owszem, przestrzeń na podwyżki jeszcze jest, ale trzeba pamiętać, że ceny obecnie dyktują Brazylijczycy, którzy mają najtańsze mięso.
- Fakt ten powoduje, że handlujący w Europie nie są skorzy do mocniejszych podwyżek, tak by móc sprzedać towar poza Europę. Owszem, Europa nadal ma wiodącą rolę w handlu międzynarodowym, jednakże nacisk USA i Brazylii skutecznie obniża konkurencyjność mięsa z UE - wyjaśnia ekspert.
Natomiast analitycy rynkowi sugerują, że na ceny skupu żywca w najbliższym tygodniu w unijnych krajach może wpłynąć zaangażowanie rolników w protesty, co łączy się z ograniczeniem podaży. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Ceny świń w Niemczech znów w górę!
W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG wzrosły o 5 centów. Stawka za tuczniki ustalona 14 lutego wynosi 2,15 euro/kg. Będzie obowiązywała do 21 lutego. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,34 zł/kg.
- Zapotrzebowanie na tuczniki w dalszym ciągu szybko rośnie. Oferowane ilości ledwo wystarczają na pokrycie popytu, więc ceny nadal rosną - informuje Stowarzyszenie VEZG.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 9 lutego 2024 roku (w porównaniu do cen z 2 lutego)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,10 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,00-6,40 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 6,00 zł/kg (wzrost o 10 gr);
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,40 zł/kg (wzrost o 40 gr);
- Ubojnia Maciejek - 6,00-6,60 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (spadek o 75 gr);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 8,80 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 40 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna - 5,80-6,40 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,40-7,00- zł/kg (wzrost o 40-50 gr);
- Mróz – 8,50 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr);
Kamila Szałaj
fot. arch.