Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?Katarzyna Sierszeńska
StoryEditorCeny świń

Tuczniki tańsze nawet o 40 gr. Jakie są ceny świń w połowie lipca 2024?

17.07.2024., 17:30h
Część zakładów mięsnych w Polsce znów obniżyła ceny świń. Niestety, zdaniem ekspertów w drugim półroczu 2024 roku stawki spadną nawet o 14 proc. Jakie są aktualne ceny tuczników w Polsce i w Niemczech?

Ceny świń w Polsce wciąż spadają

Ceny tuczników w Polsce spadają kolejny tydzień z rzędu. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła cenniki o nawet o 40 gr. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9 zł/kg.

Na rynku świń doszło do niespodziewanych spadków cen skupu. Jest to być może efekt wojny handlowej pomiędzy Europą a Chinami. Te ostatnie wstrzymały import wieprzowiny z Europy w odwecie na wprowadzenie przez Unię Europejską ceł na samochody elektryczne. Dodatkowo sektor jest pod znaczącą presją ASF - oceniają analitycy Wielkopolskiej Izby Rolniczej. 

Tuczniki tańsze o ponad 20 proc.

Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że na rynku krajowym od drugiej dekady czerwca br. utrzymuje się spadek cen zakupu żywca wieprzowego. W dniach 1–7.07.2024 r. zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 7,42 zł/kg, o 1 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 3 proc. taniej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 20,5 proc. niższa niż przed rokiem. Jednocześnie warto zauważyć, że od początku roku w Polsce ubyło 194 tysiące sztuk świń. Na koniec czerwca 2024 r. pogłowie wynosiło 9,2 mln sztuk.

Czy ceny świń będą nadal spadać?

Jakie będą ceny świń w drugiej połowie 2024? Niestety, prognozy dla rynku trzody chlewnej nie są najlepsze. Zdaniem analityków PKO BP w drugim półroczu 2024 roku ceny skupu spadną nawet o 14 proc.

- Przeciętna krajowa cena skupu trzody chlewnej ukształtuje się na poziomie o 9 -14 proc. niższym niż w drugiej połowie 2023 po ok.14-proc. spadku r/r w pierwszym półroczu 2024 – czytamy w raporcie.

Analitycy zaznaczają, że za takim scenariuszem przemawia wzrost produkcji w UE, napędzany lepszą sytuacją w produkcji żywca, mniejszy popyt na rynkach trzecich i niższa presja kosztów z uwagi na spadki cen. Ale z drugiej strony prognozowana odbudowa popytu konsumenckiego będzie oddziaływać w kierunku podwyżek.

Rolnicy apelują o rekompensaty za ASF w wysokości pełnej ceny rynkowej

Rynkiem trzody może jednak zachwiać rozprzestrzeniający się wirus ASF. W tym roku w Polsce mamy już 22 ogniska w chlewniach.

- Rolnicy działający w strefach czerwonych ponoszą znaczne straty finansowe z powodu ograniczeń w handlu i niższych cen skupu sięgających kilkudziesięciu groszy do 1 kilograma. Produkcja świń w strefach czerwonych może prowadzić do bankructw, destabilizacji lokalnej produkcji oraz negatywnie oddziaływać na społeczności wiejskie - alarmuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG i dodaje, że rząd powinien rozważyć przywrócenie wsparcia rolników rekompensatami do pełnej ceny rynkowej oraz niezwłocznego znoszenia stref czerwonych w rejonach, gdzie presja wirusa ASF uległa zmniejszeniu.

Niemcy: cen świń bez zmian

W Niemczech ceny świń pozostają niezmienione drugi tydzień z rzędu. Stawka za tuczniki ustalona 17 lipca wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 24 lipca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9 zł/kg.

- W nowym tygodniu uboju zrównoważony popyt i podaż trzody rzeźnej utrzymają ceny na niezmienionym poziomie - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 12 lipca 2024 roku (w porównaniu do cen z 5 lipca)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,45 zł/kg (spadek o 40 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,20-6,90 zł/kg (spadek o 30-40 gr);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew - 6,40 zł/kg (spadek o 40 gr);
  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,20 zł/kg (bez zmian);
  • Ubojnia Maciejek - 6,50-7,00 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 9,00 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,50-7,00 zł/kg (spadek o 20-30 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,10 zł/kg (spadek o 30 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,50-7 zł/kg (wzrost o 20 gr);
  • Mróz – 9,20 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

image
Ceny świń

Już wkrótce duże spadki cen świń. Ponure analizy ekspertów

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 18:03