Ceny tuczników runęły! Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?arch.
StoryEditorCeny świń spadają!

Tuczniki tańsze nawet o 45 gr! Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?

17.08.2023., 13:19h
Ceny tuczników w Polsce znów spadły. Niektóre zakłady obniżyły cenniki nawet o 45 gr/kg i za żywiec oferują już poniżej 8 zł! Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny tuczników w Polsce niższe nawet o 45 gr

Ceny świń w Polsce spadają kolejny tydzień z rzędu, i to mocno. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne obniżyły stawki. Na przykład Kwiecińscy ze Żnina za żywiec płacą 45 gr mniej.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7,50 zł/kg do 8,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą średnio ok. 10,40 zł/kg.

Krajowy rynek zaskoczył zdecydowaną redukcją cen skupu w stosunku do sytuacji na rynku unijnym. Tuczniki w Polsce skupowane są poniżej ceny niemieckiej. Presja cenowa odzwierciedla trudną sytuację w handlu mięsem wieprzowym zarówno na rynku wewnętrznym jak i eksporcie. Zakłady przetwórcze narzekają na ograniczoną konsumpcję. Wzrost krajowego pogłowia świń może przynieść nieco większą podaż żywca w okresie jesiennym - ocenia Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w dniach 31.07 – 6.08.2023 r. obniżeniu uległa cena żywca wieprzowego. Zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, skupowały świnie rzeźne średnio po 8,59 zł/kg, o 2 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 8 proc. taniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego żywca była o 21 proc. wyższa niż przed rokiem.

Tańsze mięso z USA wypiera unijną wieprzowinę

Ceny świń w Polsce spadają m.in. ze względu na brak popytu na wieprzowinę i zawirowania w eksporcie.

- Przyczyną obecnych spadków jest niemrawy handel, który powoduje, że nawet przy dość niskim pogłowiu, zakłady zaczynają odkładać mięso w chłodniach. A taki stan rzeczy, przy takich kosztach energii nie zachęca do walki o surowiec za wszelką cenę, a nawet zachęca do obniżek. Kolejny powód obniżek to handel międzynarodowy. Wieprzowina pochodząca z UE jest bodajże najdroższą, jaka jest na rynku. Z tego też powodu, kontrahenci odwrócili się w stronę tańszego mięsa z USA, które w wielu wypadkach zaczyna wypierać europejskie mięso właśnie ze względu na cenę. Jeśli decydenci europejscy nie przestaną poprzez regulacje prawne podnosić nam kosztów, to rynek hodowlany czeka trudny okres - wyjaśnia Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

W Niemczech ceny świń runęły z hukiem

Natomiast w Niemczech dużej giełdzie VEZG ceny świń znów runęły w dół. Stawka za tuczniki spadła o 10 eurocentów i wynosi 2,30 euro/kg. Będzie obowiązywała do 23 sierpnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,28 zł/kg.

-  Obecnie w Niemczech rozpiętość cenowa wynosi mniej więcej 10,26-10,98 zł za kg w klasie E, przy czym brak sprzedaży na małej giełdzie sugeruje, że ta wyższa wartość jest praktycznie nieosiągalna - wyjaśnia Czarniak.

Ceny świń spadają także w UE

Podobny kierunek zmian cen odnotowano w UE. W pierwszym tygodniu sierpnia br. unijni dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali średnio 245,23 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej. To o 1,5 proc. mniej niż tydzień wcześniej oraz o 2 proc. mniej niż przed miesiącem.

- W krajach unijnych na rynku żywca wieprzowego dominuje słaby popyt. Jego skutkiem były spadki cenowe zainicjowane w Niemczech, gdzie cena tuczników VEZG w 31 tygodniu została zredukowana o 10 eurocentów do poziomu 2,40 euro/kg (wbc). Pociągnęło to za sobą spadki cenowe w wielu krajach unijnych: Belgia (-10 eurocentów), Austria (-10 eurocentów), Francja (-6 eurocentów), Holandia (-3eurocentów), Hiszpania (-2 eurocenty). Obecnie rynek tuczników w UE stabilizuje się, a presja cenowa na ceny skupu ustępuje. Podaż żywca pozostaje na niskim poziomie, a sprzedaż żywca odbywa się płynnie - wyjaśnia Polpig.

W Hiszpanii i Francji świnie tańsze niż w Polsce

W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 251,12 EUR/100 kg i była o 5,89 EUR/100 kg wyższa niż średnio w UE. Wśród największych producentów wieprzowiny niższe niż w Polsce ceny notowano m.in. w Niderlandach, Francji i w Hiszpanii, a wyższe – w Niemczech.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 11 sierpnia 2023 roku (w porównaniu do cen z 4 sierpnia 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 7,70 zł/kg (spadek o 45 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 8,00-8,80 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,90 zł/kg (spadek o 30 gr);
  • Złotex, Złoczew - 7,90 zł/kg (spadek o 5 gr);
  • Kawiks Patoki - 8,60 zł/kg (spadek o 20 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,90 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 11 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,50-8,10 zł/kg (spadek o 20-30 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,40 zł/kg (spadek o 40 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,60-8,20 zł/kg (spadek o 20-40 gr);
  • Mróz – 10,30 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 30 gr).

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 02:30