Ceny świń w Polsce z lekkim spadkiem
Rynek trzody chlewnej w Polsce po ostatnich podwyżkach stabilizuje się z lekkim spadkiem. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych pozostawiła cenniki na niezmienionych poziomach, ale dwa zdecydowały się na obniżki o 10 gr. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,60 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg, ale niektóre zakłady oferują znacznie więcej.
Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że na przełomie maja i czerwca 2024 r. na rynku krajowym odnotowano dalszy wzrost cen zakupu żywca wieprzowego. W dniach 27.05 – 2.06.2024 r. w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW cena świń rzeźnych ukształtowała się na poziomie 7,62 zł/kg, o 3 gr/kg wyższym niż w poprzednim tygodniu oraz o 3 proc. wyższym niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec wieprzowy był o 14 proc. tańszy niż w analogicznym okresie 2023 r.
Ceny świń w Niemczech nadal bez zmian
Z kolei w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian już od ponad 3 miesięcy. Stawka za tuczniki ustalona 12 czerwca wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 19 czerwca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,53 zł/kg.
- Niezbyt szeroka podaż trzody chlewnej znajduje swoich nabywców. W efekcie ceny pozostają stabilne - informuje Stowarzyszenie VEZG.
ASF blokuje eksport polskiej wieprzowiny
W Polsce zamieszania znów może narobić wirus ASF, który pojawił się w chlewniach po dłuższej przerwie. Obecnie mamy 5 ognisk w 4 różnych województwach. Niestety, choroba zaatakowała także w wolnym do tej pory od ASF województwie kujawsko-pomorskim. Tam koło Brodnicy znaleziono zakażonego padłego dzika.
Kolejne ogniska ASF u świń to także zły sygnał dla eksportu polskiej wieprzowiny.
- Możemy po raz kolejny stracić argument w ewentualnych negocjacjach z krajami trzecimi dotyczącymi eksportu wieprzowiny -podkreśla Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.
Analitycy: ceny świń spadną poniżej 6 zł
Zadaniem analityków banku Credit Agricole, kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu w Polsce wspierany przez stopniową odbudowę pogłowia świń w UE ze względu na wysoką opłacalność produkcji.
- Dołek cenowy na rynku trzody chlewnej zostanie osiągnięty w I kw. 2025 r., a następnie ceny zaczną stopniowo rosnąć, czemu sprzyjać będzie oczekiwane ożywienie popytu wspierane przez zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych - czytamy w najnowszej „Agro Mapie” Credit Agricole.
Eksperci oceniają, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce wyniesie ok. 6,00 zł/kg na koniec 2024 r., ok. 5,80 zł/kg na początku 2025 r. i 7,10 zł/kg na koniec 2025 r.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 7 czerwca 2024 roku (w porównaniu do cen z 29 maja)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,85 zł/kg (spadek o 10 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,50-7,50 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,80 zł/kg (bez zmian);
- Ubojnia Maciejek - 7,00-7,60 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,50 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 10 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,80-7,30 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,10 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 7,10-7,30- zł/kg (spadek o 10 gr);
- Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj