Ceny świń w Polsce stabilne, ale lokalnie podwyżki nawet po 40 gr/kg
Ceny świń w Polsce ustabilizowały się i na razie nie rosną. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych pozostawiła cenniki na niezmienionych poziomach. Stawki wzrosły tylko na Podkarpaciu i na Podlasiu o 30-40 gr/kg wż. Mimo zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy w innych regionach ożywienia w handlu nie widać. Rolnicy obawiają się, że powtórzy się scenariusz z okresu bożonarodzeniowego, kiedy zamiast podwyżek, zakłady mięsne mocno obniżały ceny.
- Na rynku krajowym nie widać znaczącej zmiany sytuacji wynikającej z nachodzących Świąt Wielkanocnych. Surowiec jest zagospodarowany przez ubojnie na bieżąco, przy nieco większych wagach ubojowych i braku zasadniczych ruchów cenowych w stosunku do ubiegłego tygodnia - tłumaczy Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,90 zł/kg.
Natomiast z danych MRiRW wynika, że na rynku krajowym na przełomie lutego i marca br. cena zakupu świń rzeźnych w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, podobnie jak przed tygodniem, wyniosła średnio 7,23 zł/kg. Była ona o 8 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o 12 proc. niższa niż przed rokiem
Ceny świń w Polsce wyższe niż w UE
Jeśli zaś chodzi o rynek UE, to od początku lutego br. notowany jest wzrost cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 26.02 – 3.03.2024 r. średnia unijna cena zakupu świń rzeźnych klasy E ukształtowała się na poziomie 213,27 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 1 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu oraz o 6 proc. wyższym niż przed miesiącem, ale o 6 proc. niższym niż przed rokiem.
- W Polsce za żywiec wieprzowy tej klasy w walucie euro płacono 219,49 EUR/100 kg, o 3 proc. więcej niż średnio w UE - podaje KOWR. Więcej niż w Polsce za żywiec wieprzowy uzyskiwali m.in. dostawcy z Niemiec, a mniej – z Danii, Hiszpanii i Niderlandów.
Polpig zaznacza, że na rynku UE powodem zwiększonego w ostatnich tygodniach popytu na żywiec wieprzowy jest uzupełnianie zapasów przez zakłady mięsne przed rozpoczęciem sezonu grillowego. Ponadto rzeźnie są zainteresowane zwiększeniem wykorzystania swoich mocy ubojowych.
Ceny świń w Niemczech bez zmian
Natomiast w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian. Stawka za tuczniki ustalona 13 marca wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 20 marca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,43 zł/kg.
- Na niemieckim rynku trzody rzeźnej dominują zrównoważone warunki podaży i popytu, więc ceny pozostają stabilne - informuje Stowarzyszenie VEZG.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 8 marca 2024 roku (w porównaniu do cen z 1 marca)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,55 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,20-7,00 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 6,60 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,60 zł/kg (bez zmian);
- Ubojnia Maciejek - 6,50-7,10 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (spadek o 10 gr);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 8,90 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,80-7,20 zł/kg (wzrost o 30 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,00 zł/kg (wzrost o 40 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,60-7,00- zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj