Ceny świń w Polsce spadły przed Świętami. Zakłady przesuwają część odbiorów
Ceny świń w Polsce wciąż spadają. Tuż przed świętami część zakładów znów obniżyła stawki - nawet o 60 gr. Do tego dochodzi problem z odbiorem, bo obecnie na rynku żywca wieprzowego w Polsce trwa poświąteczny marazm. Zakłady zmniejszyły uboje, a niektóre zaplanowały świąteczne przestoje.
- W związku z tym część odbiorów przesunięto na dalsze terminy, co wzbudzą niepokój wśród dostawców o przerost tuczników. Jednakże wiele zakładów, które przesuwają termin zakupu tuczników, podnosi też z tego tytułu limity ubojowe, co się chwali, bo nadmierna waga nie jest tutaj winą rolnika, a chwilową sytuacją - zaznacza Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,35 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9 zł/kg.
Ceny świń w tydzień spadły o ponad 5 proc.
Natomiast z danych MRiRW wynika, że na rynku krajowym wciąż utrzymuje się spadkowa tendencja cen żywca wieprzowego. W dniach 11–17.12.2023 r. w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW średnia cena świń rzeźnych wyniosła 7,15 zł/kg i była o 5,3 proc. niższa niż tydzień wcześniej i o 6,2 proc. niż przed miesiącem. W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. żywiec wieprzowy potaniał o 6,8 proc.
Ceny świń w Niemczech wciąż bez zmian
Natomiast w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 20 grudnia wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do początku stycznia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki wyceniane są na 9,10 zł/kg.
- Tuż przed świętami Bożego Narodzenia i na przełomie roku ceny trzody rzeźnej utrzymują się na stabilnym poziomie. - komentuje Stowarzyszenie VEZG.
Mocno spada eksport wieprzowiny z Polski i UE
Sprzedaż mięsa wieprzowego z Polski jest mniejsza niż przed rokiem. W okresie styczeń-wrzesień 2023 r. wyeksportowano 219,5 tys. t mięsa. To o 18 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku.
Utrzymuje się także ujemna dynamika eksportu mięsa poza Unię Europejską. Jak wylicza bank ING, od stycznia do sierpnia 2023 r. włącznie wolumen przekroczył 2 829 tys. t i był o niemal 20 proc. niższy niż przed rokiem.
- Największym odbiorcą bez zmian są Chiny (28 proc. całości) z wolumenem 780 tys. t. W porównaniu do zeszłego roku jest to spadek o 16 proc. Na kolejnych miejscach znajdują się Wielka Brytania i Japonia - wyjaśniają eksperci ING.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 22 grudnia 2023 roku (w porównaniu do cen z 15 grudnia 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,35 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,50-7,00 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 6,60 zł/kg (spadek o 40 gr);
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,60 zł/kg (bez zmian);
- Kawiks Patoki - 7,00 zł/kg (spadek o 30 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 7,25 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,00 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,70-7,00 zł/kg (spadek o 50-60 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,50 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,40-6,90- zł/kg (bez zmian);
- Mróz – 9,00 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);
Kamila Szałaj
fot. arch.