Ceny świń w Polsce spadają. "Zakłady zaopatrzyły się w surowiec częściowo z importu"
Ceny żywca wieprzowego w Polsce wciąż spadają. Rolnicy są zszokowani tak dużymi przecenami tuż przed Świętami - w ciągu ostatnich dni stawki spadły nawet o 60 gr.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig zauważa, że na krajowym rynku cena tuczników ustabilizowała się na poziomie niższym niż u naszych zachodnich sąsiadów o około 10-15 groszy za kilogram klasy E.
- W ostatnim tygodniu należy spodziewać się ograniczonych ubojów, gdyż zakłady przetwórcze zaopatrzyły się w surowiec częściowo pochodzący z importu - wyjaśnia Polpig.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,35 zł/kg do 7,60 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9 zł/kg.
Natomiast z danych KOWR wynika, że na rynku krajowym na początku grudnia 2023 r. utrzymała się spadkowa tendencja cen żywca wieprzowego. W dniach 4–10.12.2023 r. w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW średnia cena świń rzeźnych wyniosła 7,55 zł/kg i była o 1 proc. niższa niż tydzień wcześniej, ale nieznacznie (o 1 gr/kg) wyższa niż przed miesiącem. W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. żywiec wieprzowy potaniał o 3 proc.
Rolnicy podejrzewają zmowę cenową na rynku świń. Zawiadamiają UOKiK
W związku z tak potężnym spadkiem cen trzody chlewnej organizacje reprezentujące hodowców (m.in. Solidarność RI, Polsus, Niezależny Związek Producentów Świń) podjęły decyzję o zgłoszeniu sprawy do UOKiK. Rolnicy podejrzewają, że nagłe obniżki są wynikiem zmowy cenowej największych zakładów w Polsce.
- To, co zadziało się na rynku trzody na początku grudnia jest bardzo trudne do wytłumaczenia w sensowny sposób. Jest okres przedświąteczny, mamy w handlu większe zapotrzebowanie na wieprzowinę, a tu nagle pojawia się niczym nieuzasadniona duża obniżka ceny o ponad 10 proc. A na giełdzie niemieckiej, która jest wyznacznikiem cen w Polsce od tygodni obserwujemy stabilizację – tłumaczy Janusz Terka, szef Solidarności Rolników Indywidualnych z Piotrkowa Trybunalskiego.
Ceny świń w Niemczech bez zmian od 11 października
I rzeczywiście. W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG 10. tydzień z rzędu pozostają niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 20 grudnia nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 27 grudnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki wyceniane są na 9,12 zł/kg.
- W Niemczech od 11 października br. ceny tuczników VEZG pozostają bez zmiany na poziomie 2,10 euro/kg (wbc). Żywiec sprzedaje się bez żadnego problemu, a obserwatorzy rynku nie przewidują nadwyżek podaży po Nowym Roku. Jest mało prawdopodobne, aby nastąpiły jakieś większe zmiany w cennikach zakładów ubojowych na nadchodzących tygodniach - komentuje Polpig.
Analitycy: ceny świń będą spadać
Niestety, zdaniem analityków Credit Agricole, kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu wspierany przez stopniową odbudowę pogłowia świń w UE ze względu na wysoką opłacalność produkcji.
- Wsparcie dla takiej oceny stanowią dane wskazujące na wzrost unijnego pogłowia prosiąt do 20 kg i warchlaków o wadze od 20 kg do 50 kg. W kierunku spadku cen skupu oddziaływać będzie również osłabienie popytu na wieprzowinę z uwagi na jej wysokie ceny. Dodatkowo, obniżkom cen sprzyjać będzie również słabnąca presja kosztowa związana m.in. ze spadającymi cenami pasz – wyjaśniają analitycy Credit Agricole w najnowszej, zimowej AgroMapie.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 15 grudnia 2023 roku (w porównaniu do cen z 8 grudnia 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,35 zł/kg (spadek o 60 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,50-7,00 zł/kg (spadek o 30-40 gr);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,60 zł/kg (spadek o 40 gr);
- Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 7,25 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,00 zł/kg wbc kl. E (spadek o 50 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,20-7,60 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,50 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,40-6,90- zł/kg (spadek o 40 gr);
- Mróz – 9,00 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 30 gr);
Kamila Szałaj
fot. arch.