![Ile rolnik musi sprzedać mleka, żeby kupić kosiarkę i nawozy? [ANALIZA 2010-2025]](/templates/site/images/jpgs/h_no-image_640.jpg)
Zboża droższe w ujęciu rocznym
Średnia cena pszenicy w styczniu osiągnęła poziom 915,2 zł/t. Liderem wzrostów w ujęciu rocznym jest żyto, które zdrożało o 15,3% do 698,2 zł/t. Drugi najwyższy wzrost zanotowano w przypadku pszenżyta, dla którego średnia cena 804,3 zł/t była o 12,4% wyższa r/r. Ceny jęczmienia - 834,4 zł/t i kukurydzy - 838,3 zł/t były o odpowiednio 6,9 i 7,7% wyższe niż przed rokiem. Spadek i to spory zanotowano w przypadku owsa, który ze średnią ceną 815,4 zł/t był o ponad 22% tańszy r/r.
Sytuacja na rynku zbóż
Początek tygodnia rozpoczął się na Matifie od spadków; najczęściej notowany kontrakt na maj zamknął się wczoraj kwotą 231,5 EUR/t, okazało się bowiem, że spekulacje dotyczące wysokich strat w plonach w USA i Rosji w wyniku silnych mrozów nie mają pokrycia w rzeczywistości.
Optymizmem nie napawa ograniczony popyt ze strony najważniejszych importerów. Nadal należy jednak pamiętać o bilansie i wyraźnie mniejszych nadwyżkach w UE, Rosji (i tak relatywnie już niska prognoza eksportu zbóż na poziomie 52 mln ton z początku sezonu spadła do 47 mln ton, a prognoza eksportu na luty opiewająca na 2,2 mln ton jest o połowę niższa od wyniku osiągniętego rok temu) i Ukrainie.
- Podtrzymujemy prognozę wzrostu przeciętnej ceny pszenicy w pierwszej połowie 2025 o kilkanaście procent r/r. W całym 2025 roczna dynamika cen może ukształtować się na poziomie od -4 proc. do +15 proc - mogliśmy przeczytać w analizie specjalistów PKO BP ze stycznia br. w której zastrzeżono, że ryzykiem dla przewidywań są warunki pogodowe i geopolityczne.
I faktycznie ten drugi czynnik i m.in. trudna do przewidzenia polityka celna prezydenta Donalda Trumpa może powodować trudne do przewidzenia ruchy cenowe.