Ceny zbóż chwilowo wzrosły
W trzecim kwartale 2024 roku unijne ceny zbóż były niższe niż rok temu, głównie ze względu na presję tańszego ziarna z rynków wschodnich, m.in. Rosji i Ukrainy. Chwilowe odbicie przyniósł początek października, gdy pojawiły się obawy o zbiory w Rosji, zagrożone suszą. Teraz jednak mamy do czynienia z korektą - unijny kontrakt na pszenicę staniał w tym tygodniu do poziomu 223,75 euro/t.
PKO BP: ceny pszenicy wzrosną
Jeśli chodzi o rynek krajowy, zdaniem analityków PKO BP w Polsce możemy spodziewać się wzrostu cen pszenicy do poziomu powyżej 900 zł/t w 2025 roku.
- Oczekujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy w czwartym kwartale 2024 roku ukształtuje się na zbliżonym poziomie jak przed rokiem, ale już w pierwszej połowie 2025 roku przynieść może wzrost rocznej dynamiki do kilkunastu proc. – czytamy w najnowszym wydaniu AgroNawigatora banku PKO BP (przypomnijmy - według GUS cena skupu pszenicy w II półroczu 2023 r. wyniosła 89,35 zł za 1 dt, a w I półroczu 2025 roku - 80,50 zł/dt).
Eksperci nie wykluczają też szybszych wzrostów w kolejnych miesiącach 2025 roku.
- Wzrosty cen w kolejnych miesiącach mogą być szybsze niż wskazywałby na to sezonowy wzorzec, m.in. z uwagi na mniej komfortowy bilans głównych zbóż na światowych rynkach. Wciąż znaczącym ryzykiem dla cen pozostają uwarunkowania geopolityczne i pogodowe – tłumaczą.
Zbiory zbóż wyższe niż rok temu, ale konsumpcja też
Z kolei na świecie w kierunku spadku cen oddziałuje wzrost światowych zbiorów zbóż o 0,4 proc. Będzie on jednak mniejszy od wzrostu konsumpcji, co w efekcie doprowadzi do spadku zapasów na koniec o 2,1 proc., sprawiając że światowy bilans ziarna będzie mniej komfortowy.
- Spadki zbiorów odnotuje się u głównych światowych eksporterów zbóż, z czego największą uwagę zwracają spadki w Rosji i Ukrainie (odpowiednio -12 i -14 proc. r/r) - informują bankowi analitycy.
Zbiory zbóż w UE-27 najniższe od 2012 roku
Mniejsza będzie też produkcja w UE. Z prognoz KE też wynika, że zbiory zbóż w UE-27 będą najniższe od 2012 roku, głównie z uwagi na blisko 9-proc. spadek produkcji pszenicy. Największe obniżki zbiorów zbóż odnotowano we Francji - aż o 15 proc. r/r ogółem i o 24 proc. w przypadku pszenicy. Dużo mniejsze zbiory będą też w Rumunii - o 13 proc. mniej zbóż i o 30 proc. mniej kukurydzy. Do tego mniej komfortowe bilanse na świecie sugerują, że roczna dynamika cen zbóż w pierwszym półroczu 2025 może osiągnąć dodatni poziom.
Spada eksport zboża z UE, rośnie import z Ukrainy
Analitycy podkreślają, że spadek zbiorów i mniejszy poziom zapasów w UE początkowych negatywnie wpłynęły na unijny handel zbożami w pierwszych tygodniach obecnego sezonu. Eksport pszenicy z UE-27 do krajów trzecich od początku lipca do 13 października spadł o 29 proc. Według IGC w całym sezonie zmaleje o 26 proc. do 29 mln t.
- Jednocześnie obserwuje się wzrost przywozu pszenicy – w analogicznym okresie zwiększył się o 7 proc. r/r do historycznie wysokiego poziomu, biorąc pod uwagę tylko ten okres, głównie za sprawą zwiększonego importu z Ukrainy (+26 proc. r/r) - informuje PKO BP.
oprac. Kamila Szałaj