
W lutym 2025 średnia cena skupu pszenicy w Polsce wyniosła 918,70 zł/t i była wyższa o 12,7 proc. od zeszłorocznej. Obecnie, na początku kwietnia skupy płacą za pszenicę konsumpcyjną 900-940 zł/t. Czy jest szansa, że w najbliższym czasie ceny zbóż wzrosną? Na to pytanie odpowiadaja analitycy banku PKO BP.
Zapasy zbóż mogą wzrosnąć o 8 proc.
Światowe zapasy zbóż w sezonie 2025/26 mogą wzrosnąć o 2,7 proc. Jak przypominają analitycy PKO BP, Jjdnocześnie IGC prognozuje, że produkcja u głównych eksporterów może zwiększyć się o 3,6 proc., a zapasy aż o 8 proc. r/r.
- Oczekiwany wzrost wynika głównie z lepszych zbiorów kukurydzy (+4,3 proc. proc. r/r). Produkcja pszenicy na świecie może osiągnąć 796 mln t, co oznacza niewielki, 1-proc. wzrost w porównaniu z 2024 – zaznaczają bankowi analitycy w najnowszym raporcie rynkowym AgroNawigator.
Eksperci wyjaśniają też, że za wzrost zbiorów pszenicy odpowiadać będą przede wszystkim kraje UE jak Francja, ale też Niemcy.
- Lepsze wyniki spodziewane są również w Kanadzie, choć możliwy jest spadek zbiorów w Australii. Produkcja pszenicy zmniejszy się natomiast w Rosji, głównie z powodu suszy, oraz na Ukrainie – w obu przypadkach o 0,9 proc. - czytamy w AgroNawigatorze.
Polski eksport zbóż dużo niższy
Spada także polski eksport zbóż. W pierwszych siedmiu miesiącach sezonie 2024/25 był niższy o 35 proc. r/r. Początek drugiej połowy sezonu nie przyniósł większego ożywienia, bo w styczniu 2025 sprzedaż eksportowa zmalała o 27 proc.
- Saldo w handlu zbożami jest niższe w porównaniu z wysokim poziomem w minionym sezonie, ale nie odstaje negatywnie na tle lat poprzednich – oceniają analitycy.
Jakie będą ceny zbóż w Polsce w 2025 roku?
Zdaniem PKO BP, ceny zbóż są wyższe rok do roku, ale jest większa zmienność m.in. z uwagi na politykę celną administracji USA.
- Oczekujemy, że średnia cena skupu pszenicy wg GUS będzie w 2025 od 2 proc. niższa do 7 proc. wyższa niż w 2024, przy czym w pierwszej połowie roku ceny będą wyższe o 8-12 proc. Prognozowana dynamika w drugiej połowie 2025 wynika z oczekiwanych lepszych zbiorów na świecie, choć warto podkreślić, że globalny bilans zbóż pozostanie napięty. Widzimy ryzyko wzmożonej zmienności cen z uwagi na uwarunkowania pogodowe oraz geopolityczne, w tym politykę celną – oceniają analitycy. I zaznaczają, że ryzykiem pozostają czynniki geopolityczne i nieprzewidywalne zdarzenia pogodowe. Z przedstawionego poniżej wykresu wynika, że ceny pszenicy na koniec 2025 roku będą oscylowac wokół 850 zł/t, a po żniwach spadną poniżej 800 zł/t.
Kamila Szałaj, źródło: PKO BP