Plony rzepaku powyżej średniej 5-letniej
Jak wynika z danych opublikowanych przez unijną jednostkę monitorującą MARS, średnia wysokość plonów w 2023 r. w Unii Europejskiej oscyluje w granicach 3,34 t/ha. Zbiory rzepaku będą zatem zbliżone do tych z roku 2022, ale wyższe o 8% od średniej z ostatnich 5 lat.
Jakie będą zbiory rzepaku w Polsce?
W perspektywie ubiegłorocznych zbiorów tegoroczne zapowiadają się nieco słabiej. Z informacji MARS wynika, że zbiory rzepaku i rzepiku wyniosą 3,23 t/ha, podczas gdy w roku 2022 było to 3,38 t/ha. Średnia 5-letnia zbiorów, najprawdopodobniej, wyniesie 3,05.
Nie wróży to dobrze cenom skupu... Już teraz w Polsce mamy ogromne zapasy rzepaku, których nie możemy się pozbyć. Jeśli dołożymy do tego rekordowe zbiory rzepaku, rynek może się zagotować i zareagować dużymi spadkami cen skupu.
Irlandia zbierze najwięcej rzepaku
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez MARS, najwięcej rzepaku w roku 2023 zostanie zebrane w Irlandii. Według prognoz wysokość plonów w tym państwie wyniesie 4,50 t/ha, co, choć daje najwyższy wynik, dla Irlandii oznacza spadek o 9% w skali roku.
Ze swoich zbiorów będą mogli być zadowoleni również rolnicy z Danii. Prognozowana wielkość zbiorów dla tego państwa wynosi 4 t/ha. Podobnie jak w przypadku Irlandii jest to wynik niższy od ubiegłorocznego, tym razem o 11% w skali roku.
Najgorsze zbiory rzepaku w Finlandii
Prognoza plonowania upraw wyraźnie wskazuje, że najgorszych plonów rzepaku mogą się spodziewać rolnicy z Finlandii. W tym państwie ilość zbiorów jest prognozowana na poziomie 1,21 t/ha, co jest jeszcze niższym wynikiem niż w latach poprzednich, bo o 12% w skali roku.
Zbyt wielu powodów do radości nie będą mieli również rolnicy z Hiszpanii. Poziom zbiorów prognozowany dla tego państwa to 1,80 t/ha, czyli o 17% mniej w porównaniu do roku 2022.
Które państwa zbiorą więcej rzepaku niż rok temu?
W skali roku dla 8 państw prognozowane są wyższe zbiory rzepaku. Zdaniem KE w Bułgarii zbiór rzepaku wyniesie 3,04 t/ha, co daje wynik wyższy od ubiegłorocznego aż o 32%. Zbiory będę również zadowalające w Chorwacji, gdzie ich wysokość została ustalona na 2,95 t/ha, czyli o 14% więcej niż w 2022 r. Na Węgrzech planowana wysokość zbiorów wynosi 3,35 t/ha, więcej o 34% więcej niż rok wcześniej. Dla Włoch wysokość zbiorów rzepaku wynosi 3,15 t/ha, jest to o 11% więcej w skali roku, natomiast na Litwy będzie to o 8% więcej, czyli 2,77 t/ha. Na Łotwie planowana wysokość zbiorów wyniosła 2,92 t/ha, czyli o 32% więcej niż w roku poprzednim. W Szwecji poziom zbiorów osiągnie 3,37 t/ha, czyli jest to wzrost o 1%, natomiast na Słowacji prognozowana wysokość plonu to 3,22 t/ha, co daje wynik o 3% wyższy niż w roku ubiegłym.
Ile wynoszą ceny rzepaku w Polsce?
Jak wynika z sondy przeprowadzonej dla czytelników Tygodnika Poradnika Rolniczego ceny rzepaku w Polsce, w wybranych skupach, są następujące:
- Elewator Koronowo (woj. kujawsko-pomorskie) – 1 510 zł/t (spadek o 90 zł),
- Elewarr Bielsk Podlaski (woj. podlaskie) – 1 520 zł/t (spadek o 60 zł),
- Rola Człuchów (woj. pomorskie) – 1 530 zł/t (spadek o 70 zł),
- Elewarr Gądki (woj. wielkopolskie) – 1520 zł/t (spadek o 60 zł),
- Transrol Leszno (woj. wielkopolskie) – 1620-1650 zł/t (spadek o 20-30 zł).
Ceny rzepaku na Matifie drastycznie spadły
Ze względu na umacniające się ceny olejów roślinnych, notowania rzepaku na Matifie od piątku 26 maja spadły o 26 euro/t. Kontrakty wyceniane są na ok. 384 euro/t.
Oprac. Justyna Czupryniak