Ceny pszenicy biją absolutne rekordy. Nawet 390 euro/t
Ceny zbóż biją historyczne rekordy na światowych rynkach. Powód to jest oczywiście jeden: wojna na Ukrainie i wstrzymany ruch statków na Morzu Czarnym i Azowskim.
1 marca 2022 roku kontrakt na pszenicę na paryskiej giełdzie Matif wzrósł o 24,75 euro/tonę do 351,25 euro/tonę. Dzisiaj, czyli 2 marca ceny są jeszcze wyższe. Skoczyły nawet do 390 euro/t! To absolutny rekord cen pszenicy w historii notowań.
Również na giełdzie CBoT w Chicago pszenica uzyskuje dawno niewidziane ceny.
- Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od ponad dekady przekroczyły poziom 10 dolarów za buszel. Z kolei kukurydza jest najdroższa od dziewięciu lat. Cena oleju sojowego pobiła rekord - wymienia Bloomberg, cytowany przez PAP.
To nie koniec podwyżek cen zbóż?
Tak gwałtowna reakcja rynków na wojnę w Ukrainie oznacza, że sytuacja jest poważna, a ceny produktów rolnych będą rosły.
- Agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do przerwania łańcuchów dostaw, ograniczenia podaży i eksportu, zmieniając diametralnie sytuację na światowych giełdach - podkreśla Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.
Przeczytaj także: Przez agresję Rosji na Ukrainę wzrośnie popyt na polskie zboża?
A eksperci dodają, że sytuacja ta może spowodować zakłócenia na rynkach zbożowych w dłuższej perspektywie czasowej – nawet w następnych latach.
Przez kilka dni cena rzepaku skoczyła o 90 euro!
Ceny rzepaku również kontynuowały swój historyczny wzrost. Kontrakt z maja 2022 r. wzrósł od 25 lutego o 90 euro do 838 euro! Nasiona z tegorocznych zbiorów wyceniane są już na 708,50 euro za tonę.
Warto w tym miejscu podkreślić, że Ukraina jest najważniejszym zagranicznym dostawcą rzepaku dla UE. Na wzrost cen rzepaku wpływ ma drożejąca ropa. Jej cena skoczyła do 111 dolarów za baryłkę.
Przeczytaj również:
Jakie są ceny zbóż i rzepaku w Polsce? SONDA z 25 lutego
Kamila Szałaj