Ceny skupu żywca wieprzowego:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin– 3,95 zł/kg (spadek o 20 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 4,0–4,4 zł/kg (spadek o 20 gr);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew – 4,1 zł/kg (spadek o 30 gr);
- PPUH Kawiks Patoki – 4,4-4,6 zł/kg (spadek o 10 gr);
- Marciniak Sędzimirowice – 4,0 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 3,8–4,3 zł/kg (spadek o 20 gr), 5,6 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 50 gr), maciory 2,5 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 4,15 zł/kg (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kośc.– 4,1–4,3 zł/kg (spadek o 10 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole – 4,70 zł/kg (wzrost o 5 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 4,0 zł/kg (spadek o 50 gr);
- Mróz – 5,5 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 10 gr).
Wieprzowina się stabilizuje
Ubiegły tydzień w Polsce przyniósł przecenę średnio o 5 groszy za kilogram wbc. W rezultacie średnia cena kl. E wyniosła 5,60 zł/kg. Pogarsza to i tak dramatyczną sytuację rolników produkujących trzodę chlewną w kraju, zważywszy utrzymujące się wysokie koszty paszy.Według notowań ISN, poza Hiszpanią i Francją, gdzie ceny spadły o 3 centy, pozostałe kraje nie zanotowały zmian cenowych. Brak impulsu dla wzrostu hiszpańskiego eksportu do Chin powoduje lokowanie niewywiezionej wieprzowiny na rynku unijnym. Na rynku niemieckie, jakże istotnym z punktu widzenia cen dla polskiego rolnika niski jest popyt na żywiec wieprzowy i wywiera presję na ceny skupu przy wysokich kosztach paszy. W niektórych chlewniach świnie przerastają, gdyż ich obiór jest przekładany na kolejne tygodnie.
Większość uczestników rynku niemieckiego spodziewa się stabilnych cen żywca w najbliższej przyszłości. W notowaniach VEZG w dniu 22/09/2021 cena tuczników została utrzymana na poziomie 1,25 €/kg (wbc) już po raz trzeci z rzędu.
Oprac. Michał Czubak
fot. GIW