Podwyżki za buraki zakontraktowane w KGS
Podczas posiedzenia negocjacyjnego, które odbyło się we wtorek 23 sierpnia 2022 r. Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. uzgodniła z Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. podwyższenie ceny za buraki kontraktowane w roku gospodarczym 2022/23.
W 2022 r. plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej otrzymają zapłatę za kontraktowane buraki o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46 euro/t. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 37 euro/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 9 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru). Dodatkowo podwyższono cenę za buraki nadwyżkowe do kwoty 120 zł netto za tonę.
Podpisywanie kontraktów na buraki w KGS czas start
Z informacji z Krajowej Grupy Spożywczej wynika, że firma rozpoczęła już Krajowa Grupa Spożywcza rozpoczęła proces kontraktacji na rok 2023. Początkowo za buraki kontraktowane ustalona została na poziomie nie mniej niż 45 euro za 1 tonę buraków standardowych. Po wczorajszym spotkaniu zdecydowano o podniesieniu cen skupu.
- W tym sezonie ponownie ma zostać krajowym liderem i zaoferować najlepszą cenę za dostarczone buraki cukrowe. Cukrownie należące do koncernu „Polski Cukier” już od wielu lat oferują polskim Plantatorom najwyższe stawki – zapewnia KGS.
W kampanii 2022/2023 obowiązywał będzie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych.
Więcej za buraki cukrowe zapłaci też Südzucker Polska
Także Südzucker Polska oferuje rolnikom podwyżki za buraki kontraktowane w kampanii 2022/23 do poziomu nie mniej niż 50 euro/t (przy 18% polaryzacji). Wcześniej, w marcu, spółka informowała, że zapłaci rolnikom 38 euro/t.
- W zależności od rozwijającej się sytuacji na rynku cukru, Südzucker Polska S.A. i strona plantatorska w dalszym ciągu będą prowadzić rozmowy dotyczące kampanii 2022/23 i następnych - poinformowała spółka.
Jakie ceny za buraki w pozostałych cukrowniach?
W czerwcu Nordzucker Polska podjęła decyzję o podwyższeniu o 3,5 euro/t bazowych cen buraków we wszystkich umowach z ceną stałą oraz gwarancji premii ze sprzedaży cukru minimum 3,5 euro/t w przypadku kontraktów z ceną zmienną w kampanii 2022/2023. Zmiany te dotyczą wszystkich umów obowiązujących w zbliżającej się kampanii, również tych wieloletnich. Z kolei cena minimalna za buraki w kampanii 2023/24 ma wynosić 40 euro/t buraków kontraktowanych przy zawartości cukru na poziomie 16%.
Pfeifer & Langen zapłaci plantatorom w kampanii 2022/2023 za każdą tonę czystych (bez zanieczyszczeń) buraków cukrowych kontraktowanych o zawartości cukru na poziomie 16% i teoretycznej stracie wydatku 2,0% nie mniej niż 38 euro/t. Do nie mniej niż 40 euro wzrośnie cena za buraki w Pfeifer & Langen dopiero w kampanii 2023/2024.
Więcej informacji w:
Jakie będą ceny buraków cukrowych? Ile zapłacą cukrownie?
Nordzucker Polska oferuje rolnikom wyższą cenę za buraki cukrowe
fot. envato.com