Wydawać by się mogło, że ceny skupu świń nie mogą być już niższe. A jednak!
Miniony tydzień przyniósł duże rozczarowanie producentom trzody chlewnej, bo cenniki znów poleciały w dół. Spadki wyniosły nawet 20 gr na kg.
Producenci trzody chlewnej stali się sponsorami zakładów mięsnych
Niestety, rolnicy, zwłaszcza ci z czerwonych stref stają się sponsorami zakładów mięsnych i pośredników, którzy dostają pełnowartościowy surowiec właściwie za bezcen.
Dlatego sektor produkcji przetworów mięsnych ma się świetnie, co zresztą potwierdza najnowsza analiza ekspertów banku Santander, który wyliczyli, że łączne przychody tej branży w ciągu pierwszych sześciu miesięcy przekroczyły 19 mld zł i były wyższe o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. Wzrostowi tych obrotów towarzyszyła też poprawa rentowności biznesu. Nic dziwnego, skoro zakłady mięsne kupują tucznika po 2 zł/kg, a szynkę sprzedają po 38 zł/kg...
Chińczycy odbudowują hodowlę świń, a polski rolnik traci
Sytuacja polskich producentów trzody nie poprawiają także zawirowania na rynkach światowych. W UE wieprzowiny mamy w brud, bo bardzo mocno spadł jej eksport do Chin. Kraj ten odbudowuje się właśnie po epidemii ASF i nie potrzebuje już tyle mięsa, co jeszcze rok temu.
Z danych Eurostatu wynika, że sprzedaż unijnej wieprzowiny do Chin w lipcu spadła o 43 proc. r/r, a w sierpniu o ponad 20 proc. r/r. Dziś Chińczycy umacniają swoją produkcję - pogłowie świń hodowlanych w Chinach osiągnęło poziom 10 proc. wyższy niż przed pojawieniem się ASF w tym kraju!
To spowodowało, że od lipca do września, produkcja wieprzowiny w Kraju Środka wyniosła 12,02 milionów ton, czyli o 43 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej! I dlatego Chińczycy nie potrzebują już unijnego mięsa.
Kiedy rolnicy mogą liczyć na wzrost ceny świń?
W tym roku nie ma co liczyć na odbicie się cen trzody chlewnej. Niestety, duża podaż i małe spadki produkcji mięsa w stosunku do spadków eksportu nie stwarzają możliwości wzrostu stawek. Zdaniem analityków PKO BP, niska opłacalność chowu świń, spotęgowana rosnącymi cenami pasz, spowoduje ograniczenie pogłowia świń, i w konsekwencji odbicie cen.
- Szacujemy, że przeciętna cena skupu żywca w 2022 roku będzie wyższa o 4-6 proc. po spadku o ok. 10 proc. w 2021 – oceniają eksperci PKO BP.
Ceny trzody chlewnej w Polsce - 5.11.2021 r.
Z naszej redakcyjnej sondy przeprowadzonej 5.11.2021 r. wynika, że ceny skupu żywca wieprzowego kształtują się następująco:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin– 3,65 zł/kg (spadek o 5 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 3,60–4,10 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Złotex, Złoczew – 3,80 zł/kg (bez zmian);
- PPUH Kawiks Patoki – 3,80-4,20 zł/kg (bez zmian);
- Marciniak Sędzimirowice – 3,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 3,6–4,0 zł/kg (spadek o 20 gr), 5 zł/kg (spadek o 20 gr), maciory 2,4 zł/kg (bez zmian);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 4,18 zł/kg (wzrost o 3 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kośc.– 3,20–4 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole – 4,46 zł/kg (wzrost o 6 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 3,7 zł/kg (spadek o 5 gr);
- Mróz – 5,2 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).
Z kolei ministerstwo rolnictwa podaje, że średnia cena skupu trzody w dniach 25-31.10.2021 r. w Polsce wynosiła 4,09 zł/kg.
Kamila Szałaj