StoryEditorCeny rolnicze

Dramat na rynku świń. Hodowcy bankrutują, za to zakłady mięsne mają rekordowe zyski

08.11.2021., 09:11h
Ze względu na dramatycznie niskie ceny skupu świń, hodowcy trzody chlewnej stoją na skraju bankructwa. Za to zakłady mogą liczyć na kolosalne zyski. Ile dziś rolnicy dostają za tucznika? Czy będą dalsze obniżki?

Wydawać by się mogło, że ceny skupu świń nie mogą być już niższe. A jednak!

Miniony tydzień przyniósł duże rozczarowanie producentom trzody chlewnej, bo cenniki znów poleciały w dół. Spadki wyniosły nawet 20 gr na kg. 

Producenci trzody chlewnej stali się sponsorami zakładów mięsnych

Niestety, rolnicy, zwłaszcza ci z czerwonych stref stają się sponsorami zakładów mięsnych i pośredników, którzy dostają pełnowartościowy surowiec właściwie za bezcen.

Dlatego sektor produkcji przetworów mięsnych ma się świetnie, co zresztą potwierdza najnowsza analiza ekspertów banku Santander, który wyliczyli, że łączne przychody tej branży w ciągu pierwszych sześciu miesięcy przekroczyły 19 mld zł i były wyższe o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. Wzrostowi tych obrotów towarzyszyła też poprawa rentowności biznesu. Nic dziwnego, skoro zakłady mięsne kupują tucznika po 2 zł/kg, a szynkę sprzedają po 38 zł/kg...

Chińczycy odbudowują hodowlę świń, a polski rolnik traci

Sytuacja polskich producentów trzody nie poprawiają także zawirowania na rynkach światowych. W UE wieprzowiny mamy w brud, bo bardzo mocno spadł jej eksport do Chin. Kraj ten odbudowuje się właśnie po epidemii ASF i nie potrzebuje już tyle mięsa, co jeszcze rok temu.

Z danych Eurostatu wynika, że sprzedaż unijnej wieprzowiny do Chin w lipcu spadła o 43 proc. r/r, a w sierpniu o ponad 20 proc. r/r. Dziś Chińczycy umacniają swoją produkcję - pogłowie świń hodowlanych w Chinach osiągnęło poziom 10 proc. wyższy niż przed pojawieniem się ASF w tym kraju!

To spowodowało, że od lipca do września, produkcja wieprzowiny w Kraju Środka wyniosła 12,02 milionów ton, czyli o 43 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej! I dlatego Chińczycy nie potrzebują już unijnego mięsa. 

Kiedy rolnicy mogą liczyć na wzrost ceny świń? 

W tym roku nie ma co liczyć na odbicie się cen trzody chlewnej. Niestety, duża podaż i małe spadki produkcji mięsa w stosunku do spadków eksportu nie stwarzają możliwości wzrostu stawek. Zdaniem analityków PKO BP, niska opłacalność chowu świń, spotęgowana rosnącymi cenami pasz, spowoduje ograniczenie pogłowia świń, i w konsekwencji odbicie cen.

- Szacujemy, że przeciętna cena skupu żywca w 2022 roku będzie wyższa o 4-6 proc. po spadku o ok. 10 proc. w 2021 – oceniają eksperci PKO BP.

Ceny trzody chlewnej w Polsce - 5.11.2021 r. 

Z naszej redakcyjnej sondy przeprowadzonej 5.11.2021 r. wynika, że ceny skupu żywca wieprzowego kształtują się następująco:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin– 3,65 zł/kg (spadek o 5 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 3,60–4,10 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew – 3,80 zł/kg (bez zmian);
  • PPUH Kawiks Patoki – 3,80-4,20 zł/kg (bez zmian);
  • Marciniak Sędzimirowice – 3,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 3,6–4,0 zł/kg (spadek o 20 gr), 5 zł/kg (spadek o 20 gr), maciory 2,4 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa  – 4,18 zł/kg (wzrost o 3 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kośc.– 3,20–4 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole – 4,46 zł/kg (wzrost o 6 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 3,7 zł/kg (spadek o 5 gr);
  • Mróz – 5,2 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

Z kolei ministerstwo rolnictwa podaje, że średnia cena skupu trzody w dniach 25-31.10.2021 r. w Polsce wynosiła 4,09 zł/kg.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 20:27