Ceny mleka spadły najbardziej w historii
Od początku tego roku spadają ceny mleka. Mleczarnie obniżały stawki z miesiąca na miesiąc nawet o 50-60 groszy. Jak wyliczają w najnowszym, wiosennym wydaniu AgroMapy ekonomiści banku Credit Agricole, w styczniu korekta wyniosła 7,8 proc. m/m. To najsilniejszy miesięczny spadek w historii.
Dlaczego mleko w skupie staniało?
Na niższe stawki w Polsce wpłynęły oczywiście taniejące produkty mleczne na światowym rynku.
- W ostatnich miesiącach najsilniej obniżyły się ceny masła, odtłuszczonego mleka w proszku, pełnego mleka w proszku oraz serwatki. Jednocześnie istotnie zmniejszyła się dysproporcja pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego i białka, odzwierciedlana różnicą pomiędzy cenami masła i odtłuszczonego mleka w proszku, choć pozostaje ona na wysokim na tle historycznym poziomie – czytamy w wiosennej AgroMapie.
Presję na ceny mleka wywiera także rosnąca dynamika jego produkcji wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych.
Eksperci Credit Agricole podkreślają, że ożywienie produkcji mleka widoczne jest głównie w UE i USA. Natomiast na półkuli południowej obserwowany jest spadek produkcji związany z niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi.
- Ożywienie produkcji mleka zbiegło się w czasie z osłabieniem światowego popytu na produkty mleczne, w znacznym stopniu będącego konsekwencją silnego wzrostu ich cen odnotowanego w poprzednich kwartałach, dokonującego się w warunkach obniżającej się siły nabywczej konsumentów w skutek rosnącej inflacji – zaznaczają ekonomiści.
Dodają, że niekorzystne dla światowego popytu na produkty mleczne było także wyraźne obniżenie popytu w Chinach. Kraj ten jest ich największym światowym importerem.
Jakie będą ceny mleka w 2023 i w 2024 roku?
Zdaniem analityków Credit Agricole, światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 roku, a cena skupu mleka w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w trendzie spadkowym w ślad za obniżającymi się cenami produktów mlecznych.
W związku z tym eksperci przewidują, że latem ceny skupu mleka spadną poniżej 2 zł/l. Natomiast na koniec 2023 r. cena wyniesie ok. 2,05 zł/l, a na koniec 2024 r. ok. 2 zł/l.
- Lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen jest wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami – zastrzegają ekonomiści.
oprac. Kamila Szałaj, fot. envato.com