Jakie były przyczyny podwyżek cen?
Zdaniem Eurostatu, na wyższe ceny wpłynęły przede wszystkim trzy czynniki. Pierwszy z nich to oczywiście agresja Rosji na Ukrainę, która odbiła się mocno na światowych rynkach rolnych, gdyż oba te kraje prowadzą produkcję rolniczą i handel plonami. Drugim czynnikiem była susza, która w 2022 roku dotknęła wiele państw, obniżając wydajność upraw. Z kolei ostatni czynnik to inne presje inflacyjne – w tym ceny energii.
Jaki produkt rolny zdrożał najbardziej w 2022 roku?
Według danych Eurostatu, ogólny wzrost cen towarów rolnych wyniósł w 2022 roku 24 proc. Wśród poszczególnych produktów największy wzrost odnotowano przy zbożach - zdrożały o 45 proc. Na drugim miejscu znalazły się jaja, droższe o 43 proc., a na trzecim – mleko, droższe o 31 proc. Spadek cen odnotowano tylko w przypadku jednej kategorii i były to owoce, które staniały o 3 proc.
Jak zdrożały koszty produkcji?
Wśród towarów i usług, konsumowanych w rolnictwie a niezwiązanych z inwestycjami, największy wzrost cen zanotowały zdecydowanie nawozy i polepszacze gleby – o 87 proc. Na drugim miejscu znalazła się energia oraz smary, które zdrożały średnio o 59 proc. Ok. 30-procentowy wzrost odnotowały pasze. Z kolei materiał siewny, środki ochrony roślin oraz usługi weterynaryjne zdrożały o nie więcej niż 10 proc.
Gdzie w UE ceny produktów rolnych rosły najszybciej?
Eurostat wziął pod uwagę trzy produkty rolne, których cena w 2022 roku wzrosła najszybciej: zboża, jaja oraz mleko. Okazuje się, że w grupie zbóż jako całości ceny najbardziej poszły w górę w Finlandii, gdzie odnotowano wzrost na poziomie 70 proc., oraz na Węgrzech, gdzie wyniósł on 67 proc. Najniższy wzrost zanotowały Austria i Holandia – 33 proc., oraz Łotwa: 34 proc.
Większe dysproporcje widać w przypadku cen jaj. Tam najniższy wzrost cen nastąpił w Luksemburgu (6 proc.), na Cyprze oraz w Grecji (po 7 proc.), podczas gdy rekordziści odnotowali odpowiednio: Holandia – 68 proc., Belgia – 74 proc., Francja – 76 proc.
Wzrost cen mleka odnotowano we wszystkich krajach. W Belgii, na Litwie, na Węgrzech oraz na Łotwie sięgnął on ok. 50 proc. Powyżej unijnej średniej znalazły się także Holandia, Estonia, Irlandia, Niemcy, Luksemburg, Dania, Słowenia, Szwecja i Finlandia. Z kolei nieznaczne podwyżki odnotowano na Cyprze – 3 proc. oraz na Malcie – 9 proc.
Polska nie została uwzględniona w zestawieniu statystycznym, ponieważ Eurostat nie zebrał danych z naszego kraju za 2022 rok.
Zuzanna Ćwiklińska
dane: Eurostat
fot. envato elements