Grupa Azoty wznawia produkcję nawozów
Po siedmiu tygodniach przerwy Grupa Azoty wznowiła dziś, 12 października, produkcję nawozów azotowych w zakładach w Tarnowie oraz Puławach.
Jak poinformowała spółka w komunikacie, na decyzję o uruchomieniu instalacji nawozowej miała wpływ zmiana warunków rynkowych. Obecnie ceny gazu są dużo niższe niż w momencie wstrzymywania produkcji nawozów. Wtedy wynosiły 280 euro za MWh. Teraz, w zależności od miesiąca dostawy kształtują się na poziomie 160-170 euro za MWh.
Jakie nawozy znów będzie produkować Grupa Azoty?
Z informacji przedstawionych przez Grupę Azoty wynika, że w Tarnowie ruszyła produkcja nawozów azotowych (m.in. Saletrzak 27, Saletromag 25, Saletrosan 26, Saletrosan 26 plus, Saletrosan 30, Siarczan amonu AS21 macro, Siarczan amonu AS21 select,). Wznowiono także wytwarzanie kaprolaktamu i poliamidu 6.
Natomiast w zakładach w Puławach uruchomiona została produkcja nawozów azotowych w Segmencie Agro, czyli produktów PULAN, PULAN MACRO, SALETRZAK 27N, PULREA, PULREA+INu, RSM. W Puławach nadal w postoju pozostanie produkcja kaprolaktamu i melaminy.
W Policach produkcja nawozów nie była wstrzymana, natomiast fabryka w Kędzierzynie nadal ma ograniczoną produkcję do minimum, czyli do 43 proc. dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy.
Z kolei Police produkują Polifoski i Polidap.
Jakie będą ceny nawozów z Grupy Azoty?
Grupa Azoty wstrzymała produkcję nawozów azotowych w sierpniu z powodu wysokich cen gazu. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyliczył, że nawozy wyprodukowane przy tak wysokich cenach gazu musiałyby kosztować ok. 7-8 tys. zł. Dlatego od ponad półtorej miesiąca wraz z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem opracowuje plan, dzięki któremu rolnicy będą mogli nabywać nawozy w cenie dwukrotnie niższej, a więc po 3-4 tys. zł. Tak przynajmniej twierdził wielokrotnie minister Kowalczyk. Ale czas mija, a szczegółów wsparcia nadal nie przedstawiono.
W związku ze wznowieniem produkcji nawozów w Grupie Azoty, oficjalny dystrybutor spółki Agrochem Puławy powinien niedługo opublikować cennik nawozów. Wówczas poznamy ich ceny.
Z naszej cotygodniowej sondy opublikowanej w 42 numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego wynika, że obecnie w Fast-Chem Mircze w woj. lubelskim RSM 32 kosztuje 5200 zł/t. Z kolei Trans-Rol Sokoły z woj. podlaskiego sprzedaje Pulan w cenie 4740 zł/t, Saletrosan 26 po 3380 zł/t, a Saletrosan 30 po 4480 zł/t. Natomiast Pulan 34 N w Agro Nowej w woj. opolskim kosztuje 5200 zł/t.
Kamila Szałaj, fot. arch.