"W ciągu miesiąca dokładam do tuczników 50 tys. zł"
Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce znów spadły. Zakłady obniżyły cenniki nawet o 20 gr/kg. Hodowcy są zmuszani do oddawania swoich tuczników po 3,60 zł/kg. A średnia cena w klasie E w zakładach mięsnych wynosi jedynie 5,25 zł/kg.
- Od roku sytuacja hodowców świń jest dramatyczna. Do każdego wyprodukowanego tucznika dokładamy nawet 200 zł. U mnie w ciągu jednego miesiąca jest to kwota 50 tys. zł – wylicza Bartosz Zieliński, hodowca z woj. kujawsko-pomorskiego.
W jego ocenie przyczyną takiej sytuacji ma być import półtusz z zachodnich państw UE, który powinien być ograniczony do minimum.
- Nie rozumiemy, dlaczego nie ma żadnej kontroli nad importem świń żywych czy półtusz do Polski. Mamy dowody, że nasze zakłady na masową skalę ściągają do siebie świnie i mięso z Danii, Holandii, Belgii czy z Niemiec – ocenia Zieliński.
W Polsce żywiec wieprzowy tańszy niż w Niemczech i w całej UE
Warto zauważyć, że średnia cena skupu żywca wieprzowego w Polsce jest o 5 proc. niższa od średniej uzyskiwanej w Unii Europejskiej i o 3 proc. niższa niż w Niemczech. Według danych z zakładów objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w czwartym tygodniu stycznia br. cena trzody chlewnej w Polsce ukształtowała się na poziomie 4,32 zł/kg.
Sytuacji nie poprawia fakt, że na unijnym rynku żywca wieprzowego wyraźnie odczuwalny jest spadek mocy produkcyjnych w zakładach przetwórczych w związku z zakażeniami Covid-19 i kwarantanną pracowników.
- Osłabiony popyt ze strony przetwórstwa powoduje utrzymywanie się niskich cen skupu trzody chlewnej w krajach unijnych – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz, Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Kiedy wzrosną ceny świń?
Czy jest szansa, że sytuacja na rynku trzody chlewnej poprawi się w tym roku? Taką nadzieję producentom świń dają analitycy rynkowi.
Zdaniem Dargiewicza przejście piątej fali covidowej oraz stopniowe znoszenie restrykcji w niektórych krajach unijnych może przyczynić się do częściowej poprawy opłacalności produkcji.
- W Hiszpanii w ostatnim tygodniu cena skupu wzrosła o 2 eurocenty/kg. Zakłady rozpoczęły uzupełnianie zapasów w magazynach chłodniczych korzystając z niskich cen żywca – wyjaśnia Polpig.
Z kolei Grzegorz Rykaczewski, analityk Santander Banku spodziewa się, że wysokie ceny pasz i wysoka presja kosztowa utrzymają się przynajmniej do czerwca. W rezultacie unijne pogłowie trzody chlewnej powinno spaść, co będzie sprzyjało wyższym cenom żywca.
- Jednak w pierwszej połowie roku wzrosty cen mogą być hamowane przez wysoką podaż z początku roku oraz przez dalsze osłabienie popytu w Chinach – wyjaśnia Rykaczewski.
Połowa niemieckich hodowców chce wycofać się z produkcji świń
Mimo, że ceny skupu w Niemczech są trochę wyższe niż w Polsce, tamtejsi hodowcy nie widzą przyszłości swoich gospodarstw. Jak podaje portal agrarheute.com, połowa hodowców świń z landu o skoncentrowanej hodowli - Badenii-Wirtembergii – chce zrezygnować z produkcji trzody chlewnej. Wnioski z tego badania pokrywają się z danymi opublikowanymi w zeszłym roku przez organizację branżową ISN. Wynika z nich, że 60 proc. rolników utrzymujących lochy zadeklarowało, że zaniecha hodowli. Natomiast z produkcji tucznika chciałoby się wycofać 40 proc. hodowców. Tylko niewielki odsetek niemieckich rolników myśli o zwiększeniu produkcji.
W Niemczech pogłowie świń najniższe od 25 lat
Stanowisko to znajduje już odzwierciedlenie w statystyce – pogłowie świń w Niemczech spada w bardzo szybkim tempie. W ubiegłym roku w kraju tym utrzymywano 23,6 mln świń. To wynik najniższy od 25 lat!
W Polsce ubyło 1,5 mln świń w rok
W Polsce dane też są zatrważające. Według szacunków GUS w grudniu ubiegłego roku pogłowie świń w naszym kraju wyniosło 10,24 mln sztuk. Było ono niższe o niemal 1,5 miliona niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 3,50 zł/kg (bez zmian);
- PPHU Kawiks Patoki - 3,60-4,30 zł/kg (spadek o 20 gr)
- Złoczex, Złoczew - 3,70 zł/kg (spadek o 10 gr)
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 3,50-4,20 zł/kg (spadek o 20 gr);
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 3,65 zł/kg (spadek o 14 gr)
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 4,20 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 3,90-4,20 zł/kg (bez zmain); 5,30 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 3,60-4,10 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 4,20 zł/kg (spadek o 20 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 3,70 zł/kg (spadek o 10 gr);
- Mróz – 5,10 zł/kg (spadek o 20 gr).
Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. Pixabay