Kukurydza wymaga odpowiedniej temperatury
Co roku na rynku pojawiają się nowe odmiany kukurydzy, które mają zachęcać rolników. Ze względu na sytuację pogodową w Polsce coraz popularniejsze stają się te, które charakteryzuje większa odporność na suszę oraz mniejsze wymagania glebowe. Niemniej jednak, kukurydza ma także swoje wymagania jeśli chodzi o termin siewu. Niełatwo go określić - można opierać się głównie na szacunkach, wynikających z obserwacji pogodowych.
Kukurydza powinna być siana, kiedy gleba będzie wystarczająco ciepła. Szacuje się, że powinna osiągnąć temperaturę 8-10 stopni Celsjusza, w zależności od tego, jaką odmianę wysiewamy. Dla niektórych może ona być niższa lub wyższa: od 6 do 12 stopni. Temperaturę tę można obliczyć samodzielnie według następującego wzoru: sumujemy temperaturę maksymalną i minimalną z danego dnia, wynik dzielimy przez 2 i odejmujemy 6.
Ceny siewu kukurydzy w Polsce
Rolnicy, którzy chcą zlecić siew kukurydzy, muszą przygotować się na wydatki. W całym kraju różnią się one od siebie. Są także zależne od usług dodatkowych oraz rodzaju sprzętu, przy pomocy którego siew będzie realizowany.
Ceny siewu kukurydzy dla poszczególnych województw przedstawiają się następująco:
- Gózd (lubelskie): siew kukurydzy ze zmiennym dawkowaniem dawki wysiewu: 170 zł/ha
- Maków Mazowiecki (mazowieckie): siew kukurydzy siewnikami talerzowymi 6-rzędowymi Kuhn maxima z podsiewem nawozu i mikronawozu 140-160 zł/ha
- Goniądz (podlaskie): siew kukurydzy 130 zł/ha
- Buk (wielkopolskie): siew kukurydzy 200-220 zł/ha
- Chełmno (kujawsko-pomorskie): siew kukurydzy 150-170 zł/ha
- Kościerzyna (pomorskie): siew kukurydzy z siewem nawozów pod korzeń 360 zł/ha
- Rudzienice (warmińsko-mazurskie): siew kukurydzy 250 zł/h; siew nasion kukurydzy 6rz. Gesperado 6 rzędów/ha: 330 zł/ha
Skąd takie ceny?
Na koszty usług rolniczych w bieżącym sezonie najwyższy wpływ mają ceny paliw. Zdarza się, że cena usługi ustalana jest jako wielokrotność kosztów paliwa. Wielu usługodawców, którzy oferują siew kukurydzy, podkreśla także, że utrzymanie maszyn w pełnej sprawności również generuje koszty, które muszą się zwrócić podczas pracy. Ze względu na to, że ceny części i remontów również nie stoją w miejscu, rolnicy dostosowują ceny oferowanych przez siebie usług. Niektórzy na internetowych forach piszą wprost: poniżej 200 zł/ha nie wyjeżdżam w pole, usługobiorca musi to zrozumieć.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay