StoryEditorRynki rolne

Jak będzie kształtować się rynek rzepaku?

20.12.2022., 09:12h
Pomimo tego, że ceny rzepaku nie są na takim poziomie jak były latem, Adam Stępień, szef Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowej Izby Biopaliw uspokaja. Wyzwaniem dla całej branży rzepakowej jest utrzymanie produkcji na wysokim poziomie oraz utrzymanie wykorzystania olejów na cele biopaliwowe oraz wykorzystanie śruty i makuchu w żywieniu zwierząt. Obecnie przepisy unijne pozwalają na stabilizację w tym zakresie, po odrzuceniu niekorzystnej nowelizacji przepisów, prawodawstwo krajowe też daje gwarancje stabilizacji.  

Handel rzepakiem wygląda dziś inaczej

– Zmieniła się formuła handlu rzepakiem. Rolnicy mają coraz większe możliwości magazynowe, mogą rozkładać sprzedaż w czasie, zakłady przetwórcze muszą mieć natomiast zapewniony towar do przerobu, co oznacza, że surowiec jest notorycznie pożądany. W poprzednich latach import rzepaku bilansował się na lekkim plusie tj. około 100 tys. t i w tym roku będzie zapewne podobnie. Nie ma żadnych impulsów do tego, by przerób rzepaku w tym sezonie spadł. Ukraiński rzepak już się kończy, Niemcy przerabiają 10 mln t rzepaku a produkują zaledwie 3 mln t – mówił Adam Stępień na VII Forum Rolników i Agrobiznesu.

Rynek się uspokoił?

Obecnie nie ma już takich zawirowań na rynku roślin oleistych, jakie wystąpiły na początku wybuchu wojny w Ukrainie. Dotyczyły one głównie słonecznika, ponieważ Ukraina i Rosja są jego największymi producentami na świecie. Przed wybuchem wojny Ukraina nie eksportowała nasion słonecznika, ponieważ przerabiała go u siebie i sprzedawała olej.

Trudności z dostępem do oleju słonecznikowego spowodowały wzrost zainteresowania przemysłu spożywczego innymi olejami roślinny...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 20:10