Z roku na rok w Polsce przybywa gospodarstw nastawionych na produkcję ekologiczną. Rolnicy, decydujący się na uprawę roślin, czy hodowlę zwierząt przy pomocy naturalnych środków stopniowo zwiększają np. areał upraw.
Jaka jest powierzchnia gruntów ekologicznych w Polsce?
Z analiz przeprowadzonych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i stanu na 31 grudnia 2021 r. wynika, że w Polsce łączna powierzchnia ekologicznych użytków rolnych wynosi 549 442,93 ha.
Według rankingu JHARS łączna liczba ekologicznych producentów rolnych w Polsce wynosi 21 795. Jak się okazuje, powierzchnia posiadanego areału przekłada się na liczbę producentów, dlatego w województwie warmińsko-mazurskim znajdziemy najwięcej rolników zajmujących się uprawą ekologiczną, bo jest ich 3 501. Podobna sytuacja występuje w przypadku rolników z województwa opolskiego, w którym powierzchnia areału przeznaczonego pod produkcję ekologiczną jest najmniejsza, ponieważ w tym województwie jest tylko 87 rolników trudniących się uprawą ekologiczną, co ponownie daje najniższy wynik w Polsce.
Jakie są ceny zbóż ekologicznych na początku listopada 2022 r.?
Choć firm zajmujących się skupem produktów ekologicznych w Polsce nie brakuje, tylko nieliczne zajmują się również skupem zbóż ekologicznych. Do głównych przedstawicieli, do których rolnicy mogą sprzedać zboża ekologiczne, zaliczane są:
- Melvit S.A. (największy producent płatków zbożowych i kasz w Polsce, ale również jeden z największych producentów w Europie); firma skupuje owies bio w cenie 1500 zł/t,
- Agerona (firma działająca na terenie siedmiu państw, która zajmuje się handlem zbożem, rzepakiem, olejami surowymi, nawozami, śrutami); firma skupuje następujące rodzaje zbóż bio: pszenicę eko konsumpcyjną i paszową, orkisz eko, żyto eko konsumpcyjne i paszowe, pszenżyto eko, grykę eko, a także owies eko min 48 kg/hl, 52 kg/hl, 54 kg/hl przy zanieczyszczeniu do 2% - cena jest uzależniona od miejsca, z którego pochodzi zboże - wyższe ceny będą na wschodzie kraju, a niższe w części wschodniej i południowej,
- Cefetra (firma działająca na rynku w Polsce od 2004 r., która zajmuje się eksportem i skupem zbóż; elewatory zbożowe tej firmy powstały w Dobrym Mieście, Lęborku, Nidzicy oraz Pawłowie); firma skupuje takie zboża ekologiczne jak: pszenicę, pszenżyto, żyto, owies, jęczmień, kukurydzę, rzepak, słonecznik,
- FutureForganic GmbH (firma zajmująca się handlem ekologicznymi, certyfikowanymi surowcami rolnymi); firma ta skupuje następujące zboża ekologiczne: owies, orkisz, pszenicę, żyto, pszenżyto, orkisz zielony, jęczmień browarny.
Ceny zbóż ekologicznych w skupach przedstawiają się w następujący sposób:
Elewarr Bielsk Podlaski (woj. podlaskie):
- rzepak bio 2910 zł/t,
- kukurydza mokra bio 800 zł/t;
Natomiast na stronach internetowych związanych z rolnictwem, portalu OLX czy grupach rolniczych na portalach społecznościowych również nie brakuje ogłoszeń dotyczących skupu zbóż ekologicznych, a ich ceny kształtują się w następujący sposób:
- pszenica ekologiczna z certyfikatem ok. 2000 zł/t,
- owies ekologiczny od 1200 zł – 1600 zł/t,
- orkisz ekologiczny od 1400 – 1900 zł/t,
- pszenżyto ekologiczne od 1300 – 1500 zł/t,
- jęczmień ekologiczny od 1250 zł/t,
- kukurydza 1300 zł/t.