Ceny świń nadal idą w górę, ale tempo wzrostów jest dużo mniejsze niż w ostatnich tygodniach. I choć na krajowym rynku niektóre zakłady mięsne podniosły stawki nawet o 1,40 zł/kg, to znalazły się i takie, które obniżyły cenniki o 10-40 gr/kg.
W naszej cotygodniowej sondzie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,10 zł/kg do 6,8 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą nawet 8,50 zł/kg.
Na niemieckiej giełdzie VEZG podwyżki cen tuczników wyhamowały
Dziś, 30 marca, na niemieckiej giełdzie VEZG ceny tuczników poszły w górę siódmy tydzień z rzędu. Ale, podobnie jak w Polsce, wysokość tych podwyżek jest niższa od oczekiwań rolników. Notowania wzrosły tylko o 3 centy do poziomu 1,95 euro/kg, podczas gdy tydzień temu cena skoczyła o 7 centów, a 9 marca wzrost wyniósł aż 25 centów.
- Oferta na niemieckim rynku trzody chlewnej jest szersza na początku nowego tygodnia ubojowego, a zatem bardziej zgodna z zapotrzebowaniem. Ceny tylko nieznacznie rosną - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
Dynamika wzrostu cen skupu została obniżona także w innych krajach UE. W ubiegłym tygodniu wzrosty w cennikach w stosunku do poprzedniego tygodnia zanotowano we Francji (+11 centów), Belgii (+10 centów), Austrii (+10 centów), Danii (+8 centów) i Hiszpanii (+8 centów). Bardziej umiarkowane wzrosty cenowe zanotowano w Holandii (+5 centów).
Zdaniem niemieckich producentów świń obecne ceny, mimo że są wysokie, nadal nie pokrywają kosztów produkcji. By rolnik choć trochę mógł zarobić na tuczniku, kilogram w rozliczeniu poubojowym powinien kosztować minimum 2,5 euro.
Czy ceny świń będą jeszcze rosły?
Jak wskazują analitycy banku Credit Agricole, mimo mniejszych podwyżek w tym tygodniu, w kolejnych miesiącach można oczekiwać wzrostu cen skup żywca wieprzowego. Korzystny trend to efekt niskiej podaży, co wynika z faktu, że tysiące gospodarstw rolnych zrezygnowało z dalszego chowu świń.
Jednocześnie w ostatnim czasie widać na rynku UE wzrost popytu na wieprzowinę, co wynika z coraz większej aktywności restauracji i firm cateringowych, które próbują wrócić do normalnej działalności po obostrzeniach pandemicznych. Poza tym zbliżają się Święta Wielkanocne.
Ceny pasz dobijają producentów trzody chlewnej
Wzrosty cen świń, notowane od kilku tygodni, to oczywiście pozytywny impuls z rynku. Ale trzeba pamiętać, że cena za żywiec nadal nie pokrywa kosztów produkcji, które rosną w drastycznym tempie.
Hodowców dobija ją przede wszystkim wysokie ceny pasz. Mocno w górę idą ceny zbóż paszowych i pasz białkowych, w tym śruty sojowej i rzepakowej. Wynika to przede wszystkim z obaw rynku o dostawy tych towarów z Ukrainy. Przykładowo tona śruty rzepakowej kosztuje obecnie ok. 2600 zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to ok. 1600 zł/t. Z kolei ceny śruty sojowej w portach kształtują się na poziomie 3000 zł/t. Bardzo droga jest też pszenica paszowa. Z naszej cotygodniowej sondy wynika, że skupy płacą za nią ok. 1500 zł/t. Podobne notowania osiąga w Polsce kukurydza, chociaż tu obserwujemy powolny trend spadkowy.Rolnicy są zdruzgotani tymi cenami i mówią, że nie są w stanie udźwignąć tych kosztów. Niestety, analitycy rynkowi przewidują, że w najbliższych miesiącach ceny pasz nadal będą szły w górę.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce?
A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,35 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,00-6,80 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,30 zł/kg (spadek o 30 gr);
- Złoczex, Złoczew - 6,40 zł/kg (spadek o 20 gr),
- Ubojnia Roman Maciejuk - 6,00 - 6,70 zł/kg zł/kg (spadek o 10 gr).
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (wzrost o 1,40 zł);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 6,00 - 6,65 zł/kg (wzrost o 15 gr) oraz 8,50 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,50-6,80 zł/kg (spadek o 40 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,50 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,20 zł/kg (spadek o 10 gr);
- Mróz – 8,40 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 10 gr).
Dane z punktów skupu zostały zebrane w sondzie redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego" 25 marca 2022 roku.
Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch.