Ocena skutków wprowadzenia umowy
Analiza została przygotowana przez London School of Economics (LSE). Była opracowywana od 2017 do 2020 roku. Analitycy podeszli do oceny skutków wprowadzenia umowy, zakładając dwa scenariusze rozwoju: jeden bardziej zachowawczy, drugi ambitniejszy.
Możliwe dwa scenariusze
W wariancie zachowawczym LSE zakłada zniesienie dla krajów Mercosuru: Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju, ceł na 90% produktów przemysłowych i 80% produktów rolnych, natomiast w wariancie ambitniejszym całkowite ich zniesienie. W obu scenariuszach Unia Europejska znosi cła na wszystkie produkty przemysłowe i obniża cła na ryż, cukier i mięso odpowiednio o 15% (wariant ostrożny) i o 30% (wariant ambitny). Cła na dostawy do UE zbóż i przetworów mlecznych zostają obniżone odpowiednio o 15% oraz zupełnie zniesione.
Większe dostawy wołowiny
Oczekuje się, że w wyniku umowy całkowity eksport z UE wzrośnie odpowiednio o 0,4% i 0,6%, natomiast import zwiększyłby się odpowiednio o 0,9% i 1,1%. Jednak dostawy wołowiny z Mercosuru rosłyby znacznie szybciej, tj. o 30% lub nawet o 64%, podczas gdy produkcja UE spadłaby odpowiednio o 0,7% i o 1,2%....