W ubiegłym roku Ukraina kupiła od Polski produkty rolne o wartości ponad 811 mln euro. To aż o 7 proc. więcej niż w 2020 roku i 2,6 razy więcej w odniesieniu do 2009 roku. Oznacza to, że obroty handlowe żywnością w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosły.
Natomiast my importowaliśmy z tego kraju żywość o wartości ponad 919 mln euro. Wartość wwiezionych towarów była więc o 27 proc. wyższa niż w 2020 r. oraz ponad sześciokrotnie wyższa niż w 2009 r. Dane te wskazują, że Polska ma na ogół ujemny bilans w wymianie handlowej produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą.
- Ukraina jest umiarkowanie ważnym rynkiem zbytu dla produktów rolno-spożywczych eksportowanych z Polski o dużym potencjale rozwojowym. W 2021 r. na rynek ukraiński trafiły produkty rolno-spożywcze, których wartość stanowiła ponad 2 proc. polskiego eksportu tych towarów ogółem – informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Ukraina najchętniej kupuje od nas sery i twarogi
Najwięcej na Ukrainę sprzedajemy produktów mlecznych. Szczególnie duży wzrost wartości eksportu tej grupy towarowej odnotowano w latach 2020–2021. W 2021 r. wartość wywozu produktów mlecznych z Polski na rynek ukraiński wyniosła 123 mln euro. To stanowiło 15 proc. udziału w eksporcie rolno-spożywczym do tego kraju. W strukturze asortymentowej dominującą pozycję zajmowały sery i twarogi (79 proc. udziału w wywozie produktów mlecznych na Ukrainę), jak również masło i tłuszcze mleczne, jogurty i napoje fermentowane oraz mleko płynne i śmietana (po 6 proc.).
Ukraina znaczącym eksporterem pasz
Ważną pozycją w strukturze asortymentowej polskiego eksportu na Ukrainę były również produkty paszowe, głównie preparaty stosowane w karmieniu zwierząt. W 2021 r. sprzedaliśmy na Ukrainę tych towarów za 79 mln euro. To stanowiło 10 proc. wartości eksportu na rynek ukraiński.
Jabłka i gruszki stanowią tylko 7 proc. wartości eksportu owoców z Polski
Eksport owoców i przetworów w 2021 r. wyniósł 77 mln euro i stanowił 9 proc. wartości wywozu na Ukrainę. Głównymi towarami eksportowanymi na rynek ukraiński były przede wszystkim: daktyle, figi, ananasy, awokado, guawa, mango i smaczelina, świeże lub suszone (łącznie 22 proc. wartości eksportu owoców i przetworów), owoce cytrusowe – 21 proc. oraz jabłka i gruszki – 7 proc.
W 2021 r. na Ukrainę wyeksportowano warzywa (w tym grzyby) i przetwory o wartości 61 mln euro – 7 proc. udział w wywozie do tego kraju.
Eksport wyrobów cukierniczych z Polski na Ukrainę
Wpływy z eksportu wyrobów cukierniczych na Ukrainę w 2021 r. stanowiły 9 proc. udział (74 mln euro) w wartości eksportu na rynek ukraiński. W tej grupie towarowej największe przychody uzyskano z wywozu czekolady i przetworów zawierających kakao – 79 proc. udział w wartości. Pozostałe 21 proc. w strukturze asortymentowej eksportu wyrobów cukierniczych stanowiły produkty cukiernicze (łącznie z białą czekoladą).
Jakie artykuły rolno-spożywcze kupujemy z Ukrainy?
W latach 2009–2021 wydatki ponoszone na import towarów żywnościowych z Ukrainy do Polski kształtowały się w zakresie 150–919 mln euro i wykazywały tendencję wzrostową. Import rolno-spożywczy z Ukrainy stanowił około 4 proc. wartości krajowego importu rolno-spożywczego ogółem.
W 2021 r., tak jak w latach wcześniejszych, ważnymi produktami importowanymi z rynku ukraińskiego były tłuszcze roślinne. Wartość importu tej grupy towarowej wyniosła 360 mln euro, co stanowiło 39 proc. wartości importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy ogółem. W strukturze asortymentowej dominujący udział miał olej sojowy i jego frakcje (52 proc. wartości – 188 mln euro), olej słonecznikowy (31 proc. – 110 mln euro) oraz olej rzepakowy (16 proc. – 58 mln euro).
Ważną pozycję w imporcie z Ukrainy do Polski zajmowały także produkty paszowe, na przywóz których wydatkowano 157 mln euro, co stanowiło 17 proc. wartości importu towarów żywnościowych z rynku ukraińskiego. Sprowadzano przede wszystkim makuchy (55 proc. wartości – 87 mln euro), głównie słonecznikowe i sojowe.
W 2021 r. wartość importu owoców i przetworów z Ukrainy do Polski wyniosła 123 mln EUR i stanowiła 13 proc. wartości importu z rynku ukraińskiego.
Import nasion roślin oleistych z Ukrainy do Polski
Do Polski z Ukrainy w 2021 r. sprowadzono także nasiona roślin oleistych za ponad 50 mln EUR. Nasiona roślin oleistych stanowiły 5 proc. udziału w imporcie z Ukrainy. W tej grupie towarowej największe wydatki poniesiono na przywóz nasion rzepaku i rzepiku – 81 proc. udział w wartości.
Co poza żywnością sprzedajemy na Ukrainę?
Zgodnie z danymi Eurostatu, Ukraina jest czternastym największym odbiorcą towarów eksportowanych z Polski. Jednocześnie zajmuje ona osiemnaste miejsce pod względem wartości towarów importowanych do Polski.
W 2021 r. odnotowano wzrost zarówno eksportu, jak i importu w wymianie między naszymi krajami.
Jak informuje Credit-Agricole, eksport na Ukrainę z Polski stanowią:
- maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy (30 proc. całości),
- towary przemysłowe sklasyfikowane głównie według surowca (czyli głównie przetworzone surowce i materiały, 20,4 proc.),
- chemikalia i produkty pokrewne (16,2 proc.),
- różne wyroby przemysłowe (14,2 proc.) i
- żywność i zwierzęta żywe (13,0 proc.).