Na rynku wieprzowiny coraz trudniej o surowiec, a mimo to większość zakładów mięsnych obniżyła ceny.
Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 6,10 zł/kg do 6,90 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,40 zł/kg.
Natomiast z danych KOWR i MRiRW wynika, że w dniach 18-24.07.2022 r. zakłady kupowały świnie rzeźne średnio po 7,00 zł/kg, o 1 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu oraz o 3 proc. drożej niż przed miesiącem. Cena żywca wieprzowego była o 43 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r. Natomiast w trzecim tygodniu lipca br. zakłady mięsne sprzedawały półtusze wieprzowe średnio po 9,86 zł/kg, o 5 gr/kg drożej niż w poprzednim tygodniu i o 3 proc. drożej niż przed miesiącem.
- W notowaniach krajowych zanotowano niewielkie wzrosty cen skupu. Ubojnie za tuczniki w kl. E płaciły w ubiegłym tygodniu średnio 8,85 zł/kg (+0,05 t/t). Niewielkie pozytywne zmiany są odzwierciedleniem ożywienia handlu na małej giełdzie niemieckiej, gdzie w ostatnim notowaniu nastąpił wzrost ceny - podkreśla Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Natomiast eksperci ING w najnowszym raporcie podkreślają, że w tym roku mamy do czynienia z dość ograniczonym popytem na wieprzowinę mimo trwającego sezonu grillowego.
Polsus: rolnicy będą woleli przetrzymywać zboże, niż przeznaczyć je na pasze
Jak wyjaśnia rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak, mimo tego, że w ostatnich tygodniach ceny świń rosły, nie spodziewa się nagłego zwrotu akcji w postaci prób zwiększenia pogłowia trzody.
Cena skupu tuczników w Niemczech nadal stoi w miejscu
W Niemczech na rynku trzody chlewnej zapanował marazm. Dziś, 4 sierpnia, na dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E znów pozostały na nie zmienionym poziomie kolejny tydzień z rzędu. Stawka od sześciu tygodni niezmiennie wynosi 1,85 euro/kg i będzie obowiązywała do 10 sierpnia.
- Wraz ze zbliżającym się końcem wakacji szkolnych w niektórych krajach związkowych popyt nieznacznie wzrasta - dostępne ilości można szybciej sprzedać. Ale w nowym tygodniu ubojowym ceny za tuczniki pozostaną niezmienione - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).
- Podaż żywca w Niemczech jest mała, a liczba ubojów spadła w pierwszym półroczu o 6,9 proc. r/r - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Jakie będą ceny świń w drugiej połowie 2022 roku?
Dobrych wiadomości nie mają także analitycy rynkowi. Brak impulsów popytowych ze strony handlu ogranicza wzrost cen skupu żywca, mimo iż prognozowane są dalsze spadki pogłowia świń w UE, w tym również w Polsce.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 29 lipca 2022 roku?
Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w piątek 29 lipca 2022 roku wynika, że ceny skupu świń w większości skupów ponownie spadły.
A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,45 zł/kg (bez zmian);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,10-6,80 zł/kg (wzrost o 10-80 gr);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,30-6,70 zł/kg (wzrost o 10 gr);
- Złotex, Złoczew - 6,50 zł/kg (bez zmian),
- PPHU Kawiks Patoki - 6,30-6,70 zł/kg
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (spadek o 40 gr);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 5,80-6,60 zł/kg (spadek o 20 – 40 gr) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (spadek o 60 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,20-6,70 zł/kg (wzrost o 10 gr/kg);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,80 zł/kg (spadek o 50 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,50-6,90 zł/kg (spadek o 10 gr);
- Mróz – 8,40 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 30 gr).
Kamila Szałaj
fot. arch.