zboże, solsky, telus, ukrainazboże, solsky, telus, ukraina
StoryEditorKryzys zbożowy narasta

Ukraina nie wstrzyma na razie eksportu zboża do Polski. Dlaczego?

14.04.2023., 07:20h
Ukraina i Polska nie podpiszą zaplanowanego na dziś porozumienia w sprawie wstrzymania przywozu zboża. Dlaczego?

Opóźnia się wstrzymanie importu zboża z Ukrainy do Polski. Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy nie podpiszą zaplanowanego na dziś porozumienia w tej sprawie, choć jeszcze wczoraj Robert Telus zapewniał, że jest umówiony na zawarcie umowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. 

Resort rolnictwa tłumaczy opóźnienie potrzebą uściślenia niektórych zapisów.

- Planowane na jutro podpisanie porozumienia – w sprawie eksportu zboża – zostało przełożone na poniedziałek. Jest jeszcze potrzeba uściślenia niektórych zapisów. Jutro minister Robert Telus będzie w tej sprawie rozmawiał on-line z ministrem Mykołą Solskim – czytamy w wydanym wczoraj oświadczeniu MRiRW.

Ukraina ma wstrzymać do lipca przywóz zboża do Polski 

W miniony piątek, 7 kwietnia Polska i Ukraina ustaliły, że transport ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski zostanie wstrzymany do końca tego sezonu, czyli do 30 czerwca. Realizowane będą tylko przejazdy tranzytem z przeznaczeniem do innych krajów. Mają one być plombowane na granicy i objęte monitoringiem. Kontrolę nad przesyłkami ma sprawować strona ukraińska i polska. 

- Samochód ze zbożem z Ukrainy w tranzycie będzie pod stałą kontrolą. Będziemy dokładnie wiedzieć skąd wyjechał i gdzie dojeżdża. Będziemy mieć pełen monitoring każdego samochodu, który przez Polskę jedzie. Jeżeli chodzi o sankcje w stosunku do firm przewozowych, będzie je nakładać strona ukraińska -  zaznaczył Telus. 

Polscy rolnicy potrzebują pieniędzy już teraz

Resort rolnictwa ma nadzieję, że wstrzymanie ukraińskiego importu przy jednoczesnym zwiększeniu eksportu zboża z Polski ustabilizuje sytuację na krajowym rynku i pozwoli rolnikom na opróżnienie magazynów i silosów przed żniwami. 

Czasu jest jednak coraz mniej, a polscy rolnicy potrzebują pieniędzy ze sprzedaży ziarna już teraz, by pokryć koszty bieżącej produkcji. 

Kamila Szałaj, fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 21:01