Chińczycy zaliczą spadek
Tak wynika z nowego raportu opublikowanego wspólnie przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według niego pozycję liderów napędzających globalne rynki rolne zajmą Indie, Azja Południowo-Wschodnia i Afryka Subsaharyjska. Oczekuje się, że w nadchodzącej dekadzie udział Chin we wzroście światowej konsumpcji produktów rolnych i rybołówstwa spadnie do 11%. Jest to spowodowane malejącą populacją Chin, wolniejszym wzrostem dochodów i stabilizacją konsumpcji. Oczekuje się, że do 2033 roku za 31% światowego wzrostu konsumpcji będą odpowiadać Indie i kraje Azji Południowo-Wschodniej. Będzie to spowodowane zwiększeniem populacji zamieszkującej miasta oraz wzrostem zamożności. Za kolejne 18% światowego wzrostu konsumpcji będą odpowiadać kraje Afryki Subsaharyjskiej, co będzie napędzane głównie wzrostem liczby ludności.
Kto będzie przodował na rynku pszenicy?
W raporcie szacuje się, że w ciągu następnej dekady światowe spożycie żywności będzie rosło o 1,2% rocznie. W odpowiedzi oczekuje się, że światowa produkcja zbóż wzrośnie do 2033 roku o 350 mln ton do 3,2 mld ton. Światowy handel zbożem wzrośnie o 165 mln ton do 551 mln ton, co oznacza wolniejszy wzrost w porównaniu z poprzednią dekadą.
Prognozuje się, że do 2030 roku pozycję największego eksportera pszenicy utrzyma Rosja, z udziałem w rynku na poziomie 26%. Z kolei Stany Zjednoczone wyprzedzą Brazylię i staną się głównym eksporterem kukurydzy, podczas gdy Unia Europejska pozostanie głównym eksporterem pozostałych ziaren gruboziarnistych.
Co więcej, prognoza OECD-FAO przewiduje, że obecna tendencja spadkowa cen zbóż utrzyma się do 2033 roku. Warto jednak zaznaczyć, że raport mówi o tendencji, nie uwzględniając zmian bocznych, wynikających z obniżek zbiorów spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Według autorów raportu, trwająca korekta spadkowa cen nasion oleistych prawdopodobnie będzie kontynuowana przez najbliższe lata, a potem ceny, w ujęciu nominalnym, nieznacznie wzrosną.