StoryEditorRynki wieprzowiny

Unijna wieprzowina zalewa polski rynek [RAPORT]

13.06.2022., 11:06h
Dane dotyczące unijnego eksportu mięsa wieprzowego nie napawają optymizmem. Zakładany spadek konsumpcji oraz rosnące koszty produkcji nie wróżą dobrej przyszłości dla tej branży. Jednym z krajów, w którym lokowane są nadwyżki, jest Polska.

Od stycznia do marca br. z Unii Europejskiej wyjechało prawie 30% mniej wieprzowiny i jej podrobów w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Największy unijny importer, czyli Chiny, zmniejszył zakupy o ponad 63% – z 958 tys. t do około 354 tys. t. Tym samym eksport z UE do Chin po trzech latach silnego wzrostu spadł poniżej poziomu z 2018 roku.

Spadek nie do nadrobienia

Tej różnicy nie udało się nadrobić, mimo zwiększenia eksportu do Japonii, na Filipiny, do Korei Południowej, Australii, USA, Tajwanu, Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Ukrainy. Od stycznia do marca do tych krajów z Unii wyjechało bowiem łącznie 550,5 tys. t wieprzowiny, a strata na chińskim eksporcie wyniosła ponad 600 tys. t! Najwyższy wzrost eksportu unijni handlowcy odnotowali w przypadku Tajwanu, Australii i Korei Południowej. Do Tajwanu od stycznia do marca w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wywieźliśmy ponad 180% więcej wieprzowiny, do Australii o 124% więcej, a do Korei Południowej o 96% więcej. Spośród tych rynków najważniejszy pod względem ilości jest rynek koreański, gdzie trafiło ponad 100 tys. t tego mięsa, a sama Korea Południowa zajmuje czwarte miejsce n...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 15:46