Polska rolniczka z prestiżową nagrodą
Monika Lasoń została laureatką konkursu Innovation Award for Women Farmers, organizowanego przez Copa i Cogeca we współpracy z Corteva Agriscience. Rywalizowała z czterdziestoma innymi kobietami z całej Unii Europejskiej. Otrzymała nagrodę za specjalne osiągnięcia. Komisja konkursowa doceniła unikalną gamę serów pochodzących od kóz ras alpejskich i saaneńskich, opracowanych przez polską rolniczkę. Laureatką konkursu głównego została Włoszka, Marzia di Pastina.
Jakie gospodarstwo ma Monika Lasoń?
Monika Lasoń jest rolniczką w pierwszym pokoleniu. Wraz z mężem prowadzą 70-hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Grodzisko (gmina Rzgów, woj. łódzkie). Koncentrują się na hodowli kóz rasy alpejskiej i saaneńskiej, a także owiec rasy Lacaune, oraz produkcji serów. Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, w gospodarstwie karmi się zwierzęta łąkowym sianem - od wiosny do późnej jesieni pasione są na lucernianych łąkach - oraz paszą wytwarzaną na bazie owsa czy siana z własnych upraw. Minimalizuje się za to wykorzystanie kiszonek i pasz gotowych. Wszystko po to, by zachować wysoką jakość surowca.
Jakie sery produkuje wyróżniona rolniczka?
Mleko uzyskane od hodowanych w gospodarstwie Moniki Lasoń kóz pozyskane jest w warunkach restrykcyjnej higieny i przebadane pod kątem mikrobiologii. Z tak przygotowanego surowca wytwarza się świeże sery kozie, sery miękkie, pleśniowe, półtwarde i twarde dojrzewające. Monika Lasoń jest pasjonatką serowarstwa: pełni funkcję wiceprezeski Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych, ukończyła liczne kursy w tej dziedzinie w Polsce oraz za granicą. Swoją pasją i wiedzą dzieli się także z innymi, organizując szkolenia i warsztaty.
- Serowarstwo to szlachetna sztuka, która wymaga wiedzy, umiejętności, codziennej pracy i wytrwałości. Najwięcej jednak jest w niej duża doza pokory. Tylko połączenie tych wszystkich cech daje efekt w postaci idealnych w smaku, powtarzalnych produktów oraz bezcennego zadowolenia klienta to wszystko może zagwarantować poprzez swoje doświadczenie i serce, które każdego dnia wkłada w swoją pracę - mówi rolniczka.
Monika Lasoń: miłośniczka serów i slow food
Prowadzenie gospodarstwa i produkcja serów to dla Moniki Lasoń nie tylko praca, ale także cała życiowa filozofia. Wraz z mężem podkreślają, że w swojej rodzinnej firmie przestrzegają ideologii slow food i powrotu do naturalnych sposobów przetwórstwa mleka. Choć na dużą skalę zajmują się głównie serowarstwem, interesuje ich także domowy wypiek ciast i pieczywa na zakwasie w piecach opalanych drewnem liściastym. Gospodarstwo Moniki Lasoń można odwiedzić - znajduje się tam sklep, a w sezonie letnim rolniczka organizuje warsztaty dla dzieci, skupione wokół serowarstwa i pieczenia chleba.
Copa-Cogeca i Corteva honorują wkład rolniczek w rozwój branży
W tegorocznej edycji konkursu dla innowatorskich rolniczek wzięło udział 40 osób. Komisja konkursowa szczególnie wzięła pod uwagę trzy kluczowe filary zrównoważonego rozwoju. Prześledziła, jak są one wcielane w życie w gospodarstwach rolnych, przedsiębiorstwach i w lokalnych społecznościach rolniczek. Gala finałowa była okazją do uhonorowania wyjątkowych osiągnięć wybitnych kobiet, zaangażowanych w rozwój branży rolniczej i ich nieocenionego wkładu w zrównoważone rolnictwo w UE.
- Corteva Agriscience docenia kluczową rolę rolników w przejściu do bardziej zrównoważonego sektora rolnictwa, w tym znaczący wkład kobiet. Chociaż jesteśmy samowystarczalni, potrzebujemy dodatkowego wsparcia, tak jak każdy inny rolnik, aby skutecznie radzić sobie z wyzwaniami i tworzyć odporną, bezpieczną przyszłość żywnościową dla społeczeństwa. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Copa i Cogeca, podnosząc świadomość na temat demistyfikacji gentryfikacji w rolnictwie poprzez inicjatywy takie jak seria „Inspiratorki", która prezentuje świadectwa kobiet z tego sektora. Kulminacją tych wysiłków było wezwanie do działania w Parlamencie Europejskim w ubiegłym roku oraz przyznanie prestiżowej nagrody Women‘s Innovation Award – komentuje Teresa Babuscio, dyrektor ds. rządowych i branżowych w regionie EMEA w firmie Corteva Agriscience, która jest współorganizatorem konkursu dla innowacyjnych rolniczek.
źródło: KRIR
Zuzanna Ćwiklińska
fot. KRIR, Groser Grodziskie Sery Kozie (facebook)