StoryEditorPorady

10 najbardziej użytecznych porad z uprawy z 2017 roku

01.01.2018., 08:01h
Jak zwalczać omacnicę prosowiankę w kukurydzy? Jakie zagrożenie stanowi owiec głuchy w uprawach zbóż i jak sobie z nim poradzić? W jaki sposób uprawiać len oleisty? Czy uprawa konopi na ziarno może poprawić zyski gospodarstw rolnych? Jak odstraszać dziki od upraw? To kilka porad z zakresu upraw żyta, kukurydzy, rzepaku, pszenicy i innych roślin rolniczych popularnych w 2017 roku w portalu Tygodnika Poradnika Rolniczego.   

Oto zestawienie 10 najbardziej użytecznych porad z zakresu uprawy zbóż i innych roślin rolniczych, jakie najczęściej czytali użytkownicy portalu www.tygodnik-rolniczy.pl w 2017 roku.

Len oleisty - jak go uprawiać?

Korzystne działanie siemienia lnianego na przywracanie zdrowia cieląt i prosiąt jest dobrze znane polskim rolnikom. Pozytywne reakcje stwierdzano również w odżywianiu ludzi wyrobami z nasion lnu, a szczególnie oleju zawierającego kwasy omega 3 i omega 6 oraz aminokwasy egzogenne i związki zwane lignanami.  Dlateg wzrasta powierzchnia upraw lnu. A jak go uprawiać?

Cały artykuł przeczytasz tu: Len oleisty – jak go uprawiać? 

Czy uprawa konopi może zwiększyć zyski małych i średnich gospodarstw?

Nawet 2-krotnie większy zysk z 1 ha daje uprawa konopi na ziarno niż uprawa rzepaku – przekonywali rolników z Wielkopolski przedstawiciele Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Spotkanie odbyło się 29 listopada 2017 r. w Środzie Wlkp. w ramach  zebrania Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Cały artykuł przeczytasz tu: Czy uprawa konopi może zwiększyć zyski gospodarstw?

 

Jak skracać żyto hybrydowe?

W której fazie skracać żyto hybrydowe.? Jakie są zalecenia hodowców? Jakie właściwości mają poszczególne odmiany? Na te pytania od rolnika z Podlasia odpowiadamy.

Cały artykuł przeczytasz tu: Jak skracać żyto hybrydowe?

Nawożenie obornikiem zgodnie z przepisami

Rolnictwo uważa się za poważne źródło zanieczyszczeń wód azotanami. W celu racjonalnego gospodarowania nawozami naturalnymi ograniczającego ryzyko zanieczyszczania środowiska w UE wprowadzono stosowne przepisy.

Cały artykuł przeczytasz tu: Nawożenie obornikiem zgodnie z przepisami.

 

Jak odstraszyć dziki od upraw

Duży areał uprawy kukurydzy i niewielka ilość wrogów naturalnych, którymi są wilki, to dla dzików idealne warunki pozyskiwania smacznego pokarmu i wręcz nieograniczonego bezpiecznego rozwoju i zwiększania populacji. Populacja dzików w Polsce oceniana była kilka lat temu na ok. 250 000 osobników i ciągle rośnie. Gatunek występuje we wszystkich rejonach kraju, jednak największe zagęszczenia występują w zachodniej części Polski, gdzie w wielu rejonach żyje ponad 25 osobników na 1000 ha.

Cały artykuł przeczytasz tu: Jak odstraszyć dziki od upraw.

Do kiedy mamy czas na badanie gleby?

Polskie gleby w większości mają nieuregulowany, zbyt niski odczyn pH, są mozaikowate i ubogie w potas, fosfor, magnez i mikroelementy. Racjonalne nawożenie, umożliwiające uzyskiwanie wysokich plonów roślin uprawnych, jest możliwe tylko na podstawie podstawowych badań gleby. Próbki gleby do analiz podstawowych powinniśmy pobierać najlepiej w okresie pożniwnym. Zasobność gleb w azot mineralny powinniśmy badać bardzo wczesną wiosną.

Cały artykuł przeczytasz tu: Do kiedy mamy czas na badanie gleby?

 

Szkodniki rzepaku - jak je zwalczać?

W warunkach Polski żeruje na rzepaku ponad 30 gatunków szkodników – groźnych jest zwykle kilka. To, które szkodniki będą w całym sezonie dla rzepaku najgroźniejsze zależy od wielu czynników, w tym od rejonu uprawy. W ostatnich sezonach lokalnie wielkim problemem były szkodniki łuszczynowe – chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik.

Cały artykuł przeczytasz tu: Szkodniki rzepaku - jak je zwalczać?

 

Dodatkowy azot na kłos

Wysoki plon ziarna pszenicy jest ważny, ale aby ten plon sprzedać, ziarno pszenic jakościowych musi zawierać jak największą ilość  glutenu. Mimo że poziom glutenu jest wartością zakodowaną w genach odmian ulega w praktyce sporym wahaniom. Gluten jest mieszaniną dwóch białek roślinnych – gluteniny i gliadyny. Zawierają go ziarna zbóż, a najwięcej odmiany wysokojakościowe pszenicy.

Cały artykuł przeczytasz tu: Dodatkowy azot na kłos 

Omacnica w kukurydzy - jak ograniczyć szkody?

Omacnica prosowianka to szkodnik wyrządzający w kukurydzy znaczne szkody gospodarcze. W Polsce w kukurydzy żeruje aż 30 gatunków szkodników, ale najgroźniejszy jest jeden – omacnica prosowianka.

Cały artykuł przeczytasz tu: Omacnica w kukurydzy - jak ograniczyć szkody?

Kłopotliwy owies głuchy

Kompensacja zachwaszczenia owsem głuchym (Avena fatua) następuje najczęściej po kombajnowym zbiorze zbóż, co jest już w Polsce technologicznym standardem. Pole możemy zachwaścić też stosując niedoczyszczony materiał siewny. Największe niebezpieczeństwo w tym zakresie stanowią mieszanki zbożowe jęczmienia z owsem, używane do siewu ze zbioru mieszanki w poprzednim sezonie. Choć ziarniaki owsa głuchego w mieszance są bardzo widoczne, to ich oddzielenie na podstawowych maszynach czyszczących – bardzo trudne.

Cały artykuł przeczytasz tu: Kłopotliwy owies głuchy.

 

Paweł Mikos,
fot. archiwum i pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 02:35