Koronawirus pokrzyżował plan organizacji Dnia Buraka Cukrowego
Co roku Krajowa Spółka Cukrowa organizuje Dzień Buraka Cukrowego. W trakcie tej uroczystości zawsze wręczano nagrody w konkursie „Wzorowy Plantator Buraka Cukrowego”. Jednak ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wywołane koronawirusem, w tym roku Dzień Burka Cukrowego został odwołany. Jednak Krajowa Spółka Cukrowa postanowiła przeprowadzić i rozstrzygnąć piątą edycję konkursu dla plantatorów buraka.
Na czym polega konkurs „Wzorowy Plantator Buraka Cukrowego”?
Konkurs „Wzorowy Plantator Buraka Cukrowego” jest skierowany do rolników współpracujących z KSC. Polega on na tym, że zarząd „Polskiego Cukru” honoruje po jednym najlepszym z producentów buraków cukrowych w każdej z siedmiu cukrowni tworzących KSC.
Plantatorzy są wyróżniani między innymi za osiągane wyniki w uprawie buraków cukrowych, innowacyjność i propagowanie nowych technologii oraz wzorową współpracę z Krajową Spółką Cukrową.
Poniżej przedstawiamy listę 7 rolników nagrodzonych przez KSC w tym roku w konkursie „Wzorowy Plantator Buraka Cukrowego”.
Wzorowy plantator buraka z Cukrowni Dobrzelin
Tytuł Wzorowego Plantatora Buraka Cukrowego zdobyła Żaneta Nowakowska, która od 2013 r. jest Plantatorem Cukrowni Dobrzelin. Wspólnie z mężem Rafałem od 2002 r. prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 53 ha. W przyszłości planuje kontynuować produkcję roślinną i zwiększyć areał uprawy buraków (średni plon cukru z 1 ha wynosi ponad 15 t.). W strukturze zasiewów uprawa buraków cukrowych zajmuje powierzchnię 6 ha. W gospodarstwie uprawiana jest także facelia 6 – ha, rzepak – 12 ha, zboża – 25 ha i cebula ok. 2 ha.
Wzorowy plantator buraka z Cukrowni Kluczewo
Wzorowym Plantatorem Buraka Cukrowego został też Antoni Cichorek, który jest wieloletnim Plantatorem Cukrowni Kluczewo. Corocznie uprawia buraki na powierzchni ok. 30 ha, uzyskując bardzo dobre wyniki oraz wywiązuje się z umowy kontraktacji.
Wzorowy plantator buraka z Cukrowni Krasnystaw
Tytuł Wzorowego Plantatora Buraka Cukrowego powędrował także do Rafała Bogacz, który jest Plantatorem buraków cukrowych przy Cukrowni Krasnystaw. Mieszka w Niedrzwicy Kościelnej w powiecie lubelskim. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie. Od 2004 r. prowadzi wspólnie z żoną gospodarstwo rolne, które przekazali mu jego rodzice. W chwili obecnej powierzchnia gospodarstwa wynosi 200 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną. Podstawową uprawą w gospodarstwie od wielu lat jest burak cukrowy, którego powierzchnia zasiewu w bieżącym roku wynosi 45 ha. Ponadto uprawiana jest pszenica i rzepak. Gospodarstwo wyposażone jest w specjalistyczny sprzęt do uprawy buraków, który wykorzystywany jest dodatkowo do świadczenia usług w zakresie siewu i zbioru buraków. Plantator produkuje buraki cukrowe o wysokich parametrach jakościowych, osiągając przy tym plony na poziomie ponad 70 t z ha, przy średniej zawartości cukru 18%.
Wzorowy plantator buraka z Cukrowni Kruszwica
W tym roku tytuł Wzorowego Plantatora Buraka Cukrowego trafił też do Mariusza Gilewskiego, który mieszka w Kijewie w powiecie inowrocławskim i jest Plantatorem Cukrowni Kruszwica. Prowadzi 19 ha gospodarstwo, w którym buraki są uprawiane są na areale 6 ha. W strukturze zasiewów znajduje się także pszenica, kukurydza i cebula. Prowadzona jest także produkcja trzody chlewnej.
Wzorowy plantator buraka z Cukrowni Malbork
Wzorowym Plantatorem Buraka Cukrowego został też Grzegorza Chyła, który jest młodym rolnikiem. Jego gospodarstwo położone jest w województwie pomorskim w miejscowości Nowa Wieś Kwidzyńska. Rolnik jest plantatorem Cukrowni Malbork od 2015 r. Średni plon osiągnięty z ostatnich 3 lat wyniósł 78 t/ha, przy średniej polaryzacji 17,06%. Powierzchnia całego gospodarstwa wynosi łącznie 53 ha. Poza burakami w strukturze zasiewów znajduje się rzepak, jęczmień jary oraz trwałe użytki zielone. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja bydła opasowego. Utrzymywanych jest 20 szt. bydła.
Wzorowy plantator buraka z Cukrowni Nakło
Tytuł Wzorowego Plantatora Buraka Cukrowego otrzymał Krzysztofa Nowaka prowadzącego Gospodarstwo Rolne SAMPOL położone w miejscowości Samostrzel w powiecie nakielskim o powierzchni 600 ha gruntów ornych. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego oraz mięsnego rasy limousine. Pogłowie liczy około 700 sztuk bydła, w tym 120 to krowy dojne o średniej wydajności ponad 10 000 kg mleka. W gospodarstwie uprawia się głównie buraki cukrowe, kukurydzę na kiszonkę, pszenicę oraz trwałe użytki zielone. W 2020 roku plantator zakontraktował w Cukrowni Nakło blisko 14 500 ton buraków cukrowych. Gospodarstwo dodatkowo prowadzi działalność usługową w zakresie kompleksowego zbioru zielonek oraz buraków cukrowych.
Wzorowy plantator buraka z Cukrowni Werbkowice
Z kolei w Cukrowni Werbkowice tytuł Wzorowego Plantatora Buraka Cukrowego zdobyła Elżbieta Janicka, która prowadzi wraz z mężem Mateuszem 50 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Gródek w powiecie hrubieszowskim. Gospodarstwo położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bug, gdzie dominują tzw. Hrubieszowskie pszenno-buraczane czarnoziemy, dlatego państwo Janiccy nieprzerwanie od 30 lat uprawiają buraki cukrowe, które stanowią 20% udziału w strukturze zasiewów. Uzyskiwane przez nich plony przewyższające 70 t/ha, przy polaryzacji 17%, są stabilne niezależnie od warunków pogodowych. Do pozostałych roślin uprawianych przez gospodarzy należą pszenica, rzepak, kukurydza i fasola.
Janusz Stachowiak: KSC zawsze stara się być blisko plantatorów
– Wszystkim Wzorowym Plantatorom gratuluję wyjątkowych osiągnięć w uprawie buraka cukrowego. Pomimo licznych wyzwań w tej działalności pokazaliście Państwo swoją zaradność, doświadczenie oraz skuteczność w codziennej, wymagającej i ciężkiej pracy. Krajowa Spółka Cukrowa zawsze stara się być blisko plantatorów i szukać rozwiązań problemów, z którymi się zmagają. Dotychczasowa współpraca z Plantatorami buraka cukrowego przebiegała doskonale i liczymy, że to wyróżnienie - „Wzorowy Plantator” będzie honorowym podsumowaniem Państwa pracy przy uprawie buraka cukrowego, ale także będzie nadal rozwijać drzemiący we wszystkich Plantatorach ogromny potencjał – mówił Janusz Stachowiak, członek zarządu Krajowej Spółki Cukrowej.
Konkurs dla plantatorów został przez niego zainicjowany pięć lat temu. W zarządzie KSC odpowiada za nadzór nad obszarem surowcowym KSC.
Tomasz Ślęzak
Fot. Krajowa Spółka Cukrowa