StoryEditornawożenie

7 zasad wapnowania

23.03.2023., 20:03h
Najwięcej gleb, w których utrzymuje się kwaśny i bardzo kwaśny odczyn występuje w województwach: małopolskim i podkarpackim, a także w łódzkim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Gleby takie wymagają pilnego wapnowania.

Zgodnie z Rozporządzeniem (UE) 2019/1009 ustanawiającym przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE wyróżnia się obecnie siedem kategorii produktów nawozowych: nawozy, w tym: nawozy nieorganiczne, nawozy organiczno-mineralne, a także nawozy organiczne; polepszacze gleby; środki wapnujące; podłoża uprawowe; inhibitory; biostymulatory roślin; produkty nawozowe mieszane.

Zasada 1: Wapna do regulowania pH

Największym i najtańszym źródłem wapnia są środki wapnujące (wapna nawozowe). Środek wapnujący jest to nieorganiczna substancja zawierająca wapń lub magnez albo obydwa pierwiastki jednocześnie, głównie w formie tlenku, węglanu, wodorotlenku lub krzemianu. Środek wapnujący przeznaczony jest przede wszystkim do utrzymania lub podwyższenia pH gleby. W zależności od rodzaju i składu surowca naturalnego oraz sposobu powstania środki wapnujące zawierają od 20% do 80% CaO. Służą one jednak przede wszystkim utrzymaniu optymalnego odczynu gleby, a nie nawożeniu wapniem.

Optymalna wartość odczynu gleby zależy bowiem od jej rodzaju i doboru roślin w zmianowaniu. Pod względem korzystnej reakcji na wapnowanie, rośliny zbożowe możem...

Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 00:36