StoryEditorZboża, rzepak, kukurydza

Agromonitoring: Rośliny redukują plon przez brak wody

06.06.2018., 15:06h
Pod koniec maja bilans opadów deszczu jest jeszcze bardziej niekorzystny. W wielu rejonach kraju nie padało od kilku tygodni, a tam gdzie deszcz się pojawił, najczęściej był intensywny z silnym wiatrem, a niekiedy zamieniał się w grad. Tegoroczna wiosna nie jest łatwa dla polskiego rolnika.

Województwa: małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie

Na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, zboża ozime zasiane w optymalnym terminie są już w fazie kłoszenia się. Jęczmienie ozime wykłosiły się już w połowie maja. To dobry czas na podanie roślinom trzeciej dawki azotu oraz wykonanie ostatniego zabiegu fungicydowego T3, gdzie skupiamy się na ochronie kłosa. Ogólny stan wszystkich plantacji nie wygląda za dobrze. Rośliny musiały zmagać się z ogromną suszą, która doskwierała w niektórych rejonach południowo-wschodniej Polski nawet i dwa miesiące. Wiele plantacji po prostu zaczęło zasychać. Rośliny są karłowe i niewykształcone. Najbardziej z suszą nie radziły sobie pszenice. Jęczmienie, pszenżyta oraz żyta wyglądają zadowalająco.

Zboża jare siane w optymalnym terminie są już w fazie liścia flagowego. W ostatnich dwóch tygodniach rolnicy doczekali się ulewnych burz, które nasączyły w końcu glebę. Wilgotna i ciepła pogoda przyczyniła się do powstania kolejnego problemu na plantacjach zbóż w naszym regionie, mianowicie nalotu skrzypionki zbożowej. Dawno nie widzieliśmy aż takiej ogromnej ilości tych szkodników. Niektórzy rolnicy powtarzali trzy razy zabieg owadobójczy. Larwy odżywiają się miękiszem tkanek roślin, zjadając go wzdłuż nerwów liści i źdźbeł. Efektem ich żerowania są podłużne białe plamy (larwy wygryzają warstwę miękiszową, zostawiając nieruszoną jedynie dolną warstwę liści). Żerując aż do końca dojrzałości mlecznej zbóż, atakują głównie liście flagowe i podflagowe. Skrzypionki redukują powierzchnię asymilacyjną liści plonotwórczych (wspomniany liść flagowy i podflagowy), co jest dla roślin szczególnie niebezpieczne w okresach suszy, bo w znaczny sposób ogranicza możliwość transportu składników pokarmowych do kłosa. Spadek plonu może wynosić ok. 30–40%.



  • Żerowanie larwy skrzypionki zbożowej
Oprac. Przemysław Jóźwik

Województwo lubelskie

Zboża ozime na Lubelszczyźnie po bardzo intensywnej, ciepłej i suchej wiośnie znajdują się w fazie kwitnienia. Obecnie trwają zabiegi owadobójcze mające na celu zwalczenie min. skrzypionki zbożowej, na którą w tym roku jest „urodzaj”. Następnie będzie wykonywany ostatni zabieg fungicydowy w kierunku ochrony kłosa. W trwającym okresie wegetacyjnym, pomimo znikomych opadów zaobserwowano większą niż zwykle presję mączniaka i septoriozy paskowanej liści oraz rdzy, szczególnie na odmianach podatnych na choroby grzybowe.

Wschody zbóż jarych z powodu suszy były dłuższe i bardzo zróżnicowane. Obecnie na plantacjach w zależności od terminu siewu wykonywane są ostatnie zabiegi herbicydowe, głównie pod kątem zwalczenia chwastów dwuliściennych oraz regulacji łanu. W kolejnych dniach będą stosowane pierwsze fungicydy z odżywianiem dolistnym oraz ochrona przed szkodnikami.

Oprac. Paweł Libera

Województwo kujawsko-pomorskie

Na obszarze Kujaw Zachodnich stan rzepaku ozimego jest różny. Wiele plantacji po mokrej i chłodnej jesieni oraz mroźnej i bezśnieżnej zimie było mocno uszkodzonych. Z nastaniem ciepłej wiosny i bez przymrozków, rośliny szybko się zregenerowały. Od końca kwietnia zaczął im doskwierać brak wilgoci. Rzepak zaczął szybko kwitnąć, a okres ten trwał ok. 2 tygodni. Od początku maja coraz bardziej zaczął doskwierać brak opadów. Na przeważającym obszarze Kujaw w maju nie spadło więcej niż 10–20 mm deszczu. Na koniec maja rzepak jest ok. 3 tygodnie po kwitnieniu, a wiele plantacji na słabszych glebach wygląda bardzo słabo. Wysoka temperatura i bezchmurna pogoda przez cały maj wraz silną operacją słońca powodowała, że rzepaki szybko przechodziły przez poszczególne fazy rozwojowe. Generalnie rośliny rzepaku zostały dobrze ochronione przed szkodnikami, a sucha i bezdeszczowa pogoda nie powoduje zagrożeń ze strony chorób.



  • Kwitnienie pszenicy ozimej
Siew kukurydzy rozpoczął się ok. 15 kwietnia. Wielu plantatorów nauczonych poprzednim rokiem, czyli zimną i mokra wiosną, opóźniło siewy. Kwiecień jak i maj były ciepłe i bez przymrozków, a wczesne zasiewy na dziś wyglądają doskonale. Zaawansowanie w temacie odchwaszczania wynosi ok. 80%. Na większości pól są wykonywane zabiegi dokarmiania dolistnego. Na plantacjach posianych 15–20 kwietnia zakończono już zabiegi. Rośliny mają 10–12 liści, wyglądają znakomicie, lecz zaczyna im doskwierać brak wilgoci. Na słabszych glebach rośliny już w fazie 5–7 liści tracą turgor w ciągu dnia, co utrudnia wykonywanie jakichkolwiek zabiegów. Skuteczne rozwiązania ochrony znajdą Państwo na stronie www.kurka.info.pl/gazetka

Oprac. Cezary Olejnik
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 19:08