StoryEditorAgrotechnika

Jak uzyskać wysokie plony na glebach mozaikowych? Patent rolnika z Lubelszczyzny

17.04.2023., 09:00h
Absolutna podstawa to zapoznanie się z właściwościami uprawianej ziemi. Dopiero dysponując taką wiedzą można decydować o technologiach uprawy i wybierać maszyny. – Nigdy na odwrót, zmuszanie ziemi do dostosowywania się do naszych pomysłów niczym dobrym się nie skończy – mówi Jarosław Bandosz.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego rolnik wybiera uprawę bezpłużną?
  • W jaki sposób Pan Jarosław wylicza ile zboża wysiać?
  • Jakimi maszyny posiada Pan Jarosław?
Jarosław Bandosz prowadzi produkcję roślinną na 65 ha we wsi Wola Żulińska w pow. krasnostawskim. Rolnictwo to jego wielka pasja, której poświęca prawie cały swój czas zarówno pracując przy uprawie, w warsztacie czy bibliotece, bo choć jest absolwentem rolnictwa, wciąż poszerza swoje wiadomości. – Zaczynałem klasycznie, wspólnie z rodzicami. Potem, niecałe dziesięć lat temu, był program Młody Rolnik – wspomina pan Jarosław. – Od kilku lat ja prowadzę gospodarstwo.

Przed uprawą należy dokładnie poznać swoje grunty rolne

W uprawie znajdują się grunty klasy IVa i b oraz V.

To brunatne wyługowane ziemie, lekkie i przepuszczalne – wyjaśnia rolnik. – Bardzo mozaikowate, z tego powodu trudne w uprawie.

Pan Jarosław mówi, że w takim przypadku kluczem do sukcesu jest dopasowanie technologii do ziemi. – Ale, żeby zrobić to właściwie, trzeba najpierw odpowiednio poznać glebę. W Polsce często wygląda to inaczej. Rolnicy najpierw decydują się na zakup nowych maszyn ni...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 13:32